За втори път артисти от цял свят обсъждаха бъдещето на киното в The Future of Film 2021 – световната конференция, организирана от българската кинорежисьорка Боряна Иванова.
През 2018 година награждавани филмови режисьори, комедианти, учители и учени, танцьори, продуценти, инфлуенсъри, актьори, сценаристи, кастинг директори и предприемачи от всички краища на света изнесоха лекции, засягащи темата за жените режисьорки в киното и мястото на виртуалната реалност в него. Три години по-късно и една пандемия време професионалистите заговориха за това „Как смесеното културно наследство влияе на начина, по който разказваме истории“.
Боряна Иванова, която живее и работи в Лос Анджелис, създава иновативни истории и повдига критични въпроси със социална значимост, смята, че за да можеш да владееш киноезика, първо трябва да познаваш себе си и мястото, от което тръгва пътят ти. Тя режисира и продуцира документални филми и вярва, че всичко в киното, а и в живота въобще, опира до автентичността.
Нейни филми са прожектирани в Дома на световните култури в Берлин, Художествената галерия на Онтарио в Торонто, както и на фестивали по цял свят. Освен в САЩ тя е работила в Холандия, Испания, Южна Африка и Германия и е твърдо убедена, че реалността е тази, която придава най-дълбоко значение на филмовия разказ.
Целта на The Future of Film е да създаде общност от хора, които искат да правят кино и да говорят за него. Световната конференция строи мостове между тях и зрителите, които могат пряко да участват в диалога и по този начин заедно да оформят бъдещето на киното.
Според Боряна Иванова въпросното бъдеще е в ръцете на идивудуалните артисти, чийто основен стремеж е да се развиват и да създават авторска продукция. А ключова роля в киноинстурията сега и занапред ще имат стриймиг платформите, които дават достъп на различни публики до качествено съдържание и възможност да направят своя избор.
Разговорът с нея започва именно от въпроса, който конференцията повдигна тази година – как влияе смесеното културно наследство на начина, по който се разказват киноистории.
The Future of Film Боряна Иванова организира заедно с Танвия Сапру – създател на съдържание и журналист с международна кариера в Обединеното кралство, Германия и Индия, с осъществени проекти за редица престижни компании, като Дойче Веле, Channel 4 на BBC, The Times в Индия и Грийнпийс.
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на изтока, като по-специално внимание е обърнато на Япония. Техниката е живопис върху коприна, което се оказва трудно за изпълнение, защото се улавя всеки трепет на ръката и художникът няма право на..
Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Тя е обичана, желана, уверена, изпълнена със силни чувства. Всичко е по-красиво от всякога, докато малките белези на страстта по тялото ѝ не започнат да говорят на близката ѝ приятелка за криворазбрана "любов". Едната е актриса, за която прожекторът никога не угасва, а другата – малкият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg