Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мими Виткова: Възможно е скоро да влезем в четвъртата Covid вълна

Мими Виткова
Снимка: БГНЕС

Може би много скоро ще навлезем и в четвъртата вълна на епидемията от Covid-19, казва в “Нашият ден“ бившият здравен министър д-р Мими Виткова.

“Мерките относно организацията на ваксинацията се затягат в почти всички европейски страни. В Гърция е видно, че ако не напредне във ваксинацията на местното население туристическият сезон може да бъде изправен пред проблеми.

Не бих казала, че съм привърженик на задължителните мерки, но очаквах, че летният период на имунизация ще бъде малко по-наситен с желаещи да се имунизират, поне така беше преди около месец, месец и половина.

Намаляване на заболеваемостта сякаш доведе до неглижиране на проблема от необходимостта от имунизации.

България не е изключение

Ако погледнем Великобритания и Израел, които са с доста висок процент на имунизации, но в същото време са и с висок процент на заболеваемост. Явно все още има и научни празнини в това какво очакваме от имунизациите.

Доста политически спекулации се насадиха в периода на пускане на ваксините. Търговски войни се водеха и продължават да се водят. Всичко това доведе до един негативизъм у хората.

Протест на медици от “Пирогов“

Сякаш забравихме да се поинтересуваме какво точно се е случило в “Пирогов“ – вярно ли е това, че има 400 истории на заболявания, зад които няма реално лекувани в болницата пациенти и колегите се почувстваха обидени.

Може би самото Министерство на здравеопазването не постъпи най-тактично в този случай. Според мен трябваше да се поиска обяснение от ръководството на “Пирогов“ относно резултатите от тази проверка и едва след като такова беше дадено министърът имаше право да вземе своето решение.

Мисля, че по-важно е какво се случва в здравната система. Затова в някои медийни участия казах, че проф. Балтов стана жертва на системата. Не приемам тезата, че това, което се е случило в “Пирогов“ е една благородна лъжа да се помогне на пациента и съответно да се осигурят повече приходи на лечебното заведение.

Стимулира ли системата порочни практики

Категорично системата стимулира влизането в подобни практики, защото парите на всяко лечебно заведение зависят от наличието на пациенти. И някои лечебни заведения са избрали този път, който за мен е неправомерен и не би трябвало да допускаме неговото тиражиране в цялата система.“

Чуйте Мими Виткова в звуковия файл.


Снимка: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55