Най-авторитетното списание за литература и изкуство в България "Съвременник" пуска своя втори брой за 2021 г.
В него читателите ще имат възможност да прочетат романа на Сергей Довлатов „Зона”, поезия от Джеймс Райт, Франц Райт, Рада Александрова, Иван Христов, разкази от Джумпа Лахири, Андрея Лий, Алегра Гудман, Пламен Антов и др.;
Фрагменти от Едвин Сугарев, а в рубриката „Ателие“ гостува художникът Димитър Чолаков. В този брой на „Съвременник“ можете да прочетете и “Критически хроники” с Митко Новков и Патриция Николова. И още много, много литература и изкуство.
Писателят и главен редактор на изданието Владимир Зарев гостува в "Артефир" и разказа повече за новия брой:
"Имам 47 години трудов стаж и 47 години работя единствено и само в сп. "Съвременник". От 1989 г. имам честта и удоволствието да бъда негов главен редактор. Аз съм се сраснал с това списание – усещам го като един мъдър, прекрасен, верен приятел – духовен приятел, с който винаги мога да вляза в някакъв диалог.
Ние винаги се стремим да покажем на нашия читател това, което се случва не само в България, но и по света. Това, което определя в момента духовното развитие на човечеството, както, разбира се, и неговия упадък. Защото, лично според мен, човечеството в момента е в явен прогрес – с тези средства за общуване, с този интернет... Но в същото време е и в упадък точно с тези средства за общуване, които направиха безсмислено и отчуждиха хората от общуване помежду им. Младите хора не знаят как да общуват – те си чатят. Те имат по 1000 приятели, без да имат нито един реален приятел...
Мисля, че преводните ни разкази в този брой са много интересни. Има утвърдени и нови и непознати имена. Стремим се да следим всичко най-интересно и значимо в световната литература и да го представим на българския читател. Нашите преводачи са много добри и имат прекрасен вкус.
И в този брой има българския литература. Бих обърнал внимание на Фрагментите на Едвин Сугарев, в които се открива помъдряването на този чудесен български поет. Пламен Антов с два прекрасни разказа – той и като поет, и като белетрист винаги е необикновен, странен, сложен, дори абсурден, но въздействащ автор...."
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg