Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панорамата на 13-вековна България – спомен за художника Димитър Гюдженов

„Цар Симеон Велики пред Цариград“ – 1927 г., картина от Димитър Гюдженов
Снимка: БНР - архив

С ретроспективна изложба „Димитър Гюдженов (1891-1979)“ Градската художествена галерия - Стара Загора отбелязва 130 години от рождението на живописеца, изградил чрез своите платна вълнуваща образна панорама на историята на 13-вековна България.

„Цар Симеон Велики“ – Димитър ГюдженовКартините му оформят визуалната представа на поколения българи за историята и бита на нашия народ. Още през 1925 година Сирак Скитник казва за платната на Гюдженов: „Те са възвръщане на нашата историческа живопис. Педагогът, учителят ще видят в тях ценен помощник в работата си, а аз бих искал да видя събудения художествен интерес към миналото ни.“

Димитър Гюдженов, успял да илюстрира върху своето платно едни от най-забележителните събития в развитието и историята на нацията, чрез живописните си образи разкрива същностни характеристики за духа на българина. Такива са „Кубрат и синовете му“, „Цар Симеон Велики“. Интересът на Гюдженов към живописта се формира именно в ателието на баща му – Атанас Гюдженов, който има огромна роля в развитието на църковното изкуство в страната. Димитър Гюдженов става и преподавател в Художествената академия и оформя цяло ново направление в развитието на жанра. Изгражда почерка си и от обучението си при Фернан Кормон.

Колекцията включва живописни произведения от различни периоди в творчеството на художника и е събрана от фондовете на галериите от цяла България – Стара Загора, София, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Сливен, Разград.

Експозицията се открива на 29 юли от 18 часа в Градската художествена галерия - Стара Загора

Повече за изложбата, за художествения стил и биографията на художника Димитър Гюдженов разказва Марин Добрев, директор на Градската художествена галерия - Стара Загора.

Снимки: Градската художествена галерия - Стара Загора


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Краси Ненков (вдясно), Светла Тодорова и Емил Янев

Културни свързаности

В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..

публикувано на 18.04.25 в 10:05
Олга Токарчук

Полската писателка Олга Токарчук

Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..

публикувано на 18.04.25 в 09:05
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31