Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панорамата на 13-вековна България – спомен за художника Димитър Гюдженов

„Цар Симеон Велики пред Цариград“ – 1927 г., картина от Димитър Гюдженов
Снимка: БНР - архив

С ретроспективна изложба „Димитър Гюдженов (1891-1979)“ Градската художествена галерия - Стара Загора отбелязва 130 години от рождението на живописеца, изградил чрез своите платна вълнуваща образна панорама на историята на 13-вековна България.

„Цар Симеон Велики“ – Димитър ГюдженовКартините му оформят визуалната представа на поколения българи за историята и бита на нашия народ. Още през 1925 година Сирак Скитник казва за платната на Гюдженов: „Те са възвръщане на нашата историческа живопис. Педагогът, учителят ще видят в тях ценен помощник в работата си, а аз бих искал да видя събудения художествен интерес към миналото ни.“

Димитър Гюдженов, успял да илюстрира върху своето платно едни от най-забележителните събития в развитието и историята на нацията, чрез живописните си образи разкрива същностни характеристики за духа на българина. Такива са „Кубрат и синовете му“, „Цар Симеон Велики“. Интересът на Гюдженов към живописта се формира именно в ателието на баща му – Атанас Гюдженов, който има огромна роля в развитието на църковното изкуство в страната. Димитър Гюдженов става и преподавател в Художествената академия и оформя цяло ново направление в развитието на жанра. Изгражда почерка си и от обучението си при Фернан Кормон.

Колекцията включва живописни произведения от различни периоди в творчеството на художника и е събрана от фондовете на галериите от цяла България – Стара Загора, София, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Сливен, Разград.

Експозицията се открива на 29 юли от 18 часа в Градската художествена галерия - Стара Загора

Повече за изложбата, за художествения стил и биографията на художника Димитър Гюдженов разказва Марин Добрев, директор на Градската художествена галерия - Стара Загора.

Снимки: Градската художествена галерия - Стара Загора


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Добрева, Ния Стоянова, Грета Едреева и Вероника Михова (от ляво надясно)

Хоровото изкуство като постоянен стремеж към съвършенство

За непрестанния стремеж към съвършенство в хоровото изкуство в "Нашият ден" разказва Милена Добрева , хоров диригент на Вокален ансамбъл "Фортисимо" и на Вокална формация "Морски песъчинки", заедно с Вероника Михова, Грета Едреева и Ния Стоянова – момичета от двете певчески групи. Добрева бе удостоена на 31 май с приза на БНР "Музикален..

публикувано на 05.06.24 в 10:00

Въображаемият процес срещу Путин се разигра и на "Варненско лято" 2024

"Хага", спектакълът, носител на "Икар" 2024 за най-добра театрална постановка, се игра две поредни вечери на сцената на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Представлението предизвика публиката със своята категорична връзка с непосредствената ни реалност. В неговите рамки актьори от Народния театър навлязоха в..

публикувано на 04.06.24 в 16:18

32-рият празник на театъра "Варненско лято"

Варна за поредна година е театър, а причината е 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Над 40 събития са включени в неговата програма. Това са 29 от най-добрите театрални спектакли за изминалия сезон, както и впечатляващи международни постановки. Те ще могат да бъдат гледани на живо, на киноекран и онлайн. Програмата..

публикувано на 04.06.24 в 14:29

Иван Димитров и неговите пандемични разкази

Новата книга на Иван Димитров "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар" съдържа микро и кратки разкази, по-голямата част от които са писани по време на извънредното положение при пандемията с Covid-19. Корицата и оформлението са дело на Бояна Павлова. Иван Димитров е автор на седем книги с проза, драматургия и поезия, между..

публикувано на 04.06.24 в 12:24

За техниките и тайните на графитите

Всички творци, занимаващи се с улично изкуство, имат своя своеобразна "законодателна рамка". За вдъхновението и мириса на аерозол на първата стена за свободно рисуване в столицата – моста "Чавдар" в "Домът на музите", разказва един от ярките представители на уличната култура Цветан Бизев. Той е съставител на Sofia Graffiti Tour , заедно със своите..

публикувано на 04.06.24 в 08:10