Едва ли е необходимо да се убеждаваме, че децата ни днес са под почти непрекъснатата опека на възрастните, най-вече родителите. В старанието си да ги предпазим от опасности и рискове, да им осигурим безметежно детство и успешно развитие обаче ние ги лишаваме от възможността да изпитат собствените си възможности за справяне с трудности, рискови ситуации, да познаят силните си страни и уязвимостта си, да открият сами границите на допустимото в отношенията с околните. Дългата лятна ваканция е подходящото време за запълване на тези дефицити. За радост има, макар и не много, летни занимания за деца и тийнейджъри, които не просто забавляват младите или отменят родителите в грижите за тях, но предлагат и потапяне в изцяло различна, предизвикваща обстановка. Спираме се на две от възможностите.
Клубът по рафтинг „Адвенчър нет“ има вече добър опит с приключенски лагери за деца. В контролирана среда младите могат да изпитат физическата си издръжливост, координация в екип и смелост чрез забравени от градския човек удоволствия като скачане в река, гребане, нощуване в палатка и др. Телефоните са разрешени за ограничено време в края на деня, а Емилия Пенева, основателка и ръководителка на клуба, споделя, че нерядко децата напълно забравят за тях, увлечени в заниманията си.
„Академия Джагадамба“ пък поставя акцента върху личностното развитие, себепознанието и уменията за общуване. Ролеви игри на основата на приказни истории поставят младите в ситуации, които трябва да решат в реална среда. Занимания с различни изкуства освобождават въображението и съзидателността им. Лагерът е в красива балканска местност, защото благотворното влияние на общуването с природата е вън от съмнение, разказва Теодор Насър, обучител и наставник в Академията. Тук също ползването на телефоните е ограничено.
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..
Всички знаем кой е княз Александър фон Батенберг, първият владетел от Третото българско царство – роден във Верона германски принц, участник в руско-турската освободителна война, пожертвал титлата си в името нашето съединение. В палата Хайлигенберг недалеч от Франкфурт, където е израснал, има малка експозиция в памет на Сандро, както са го..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg