Едва ли е необходимо да се убеждаваме, че децата ни днес са под почти непрекъснатата опека на възрастните, най-вече родителите. В старанието си да ги предпазим от опасности и рискове, да им осигурим безметежно детство и успешно развитие обаче ние ги лишаваме от възможността да изпитат собствените си възможности за справяне с трудности, рискови ситуации, да познаят силните си страни и уязвимостта си, да открият сами границите на допустимото в отношенията с околните. Дългата лятна ваканция е подходящото време за запълване на тези дефицити. За радост има, макар и не много, летни занимания за деца и тийнейджъри, които не просто забавляват младите или отменят родителите в грижите за тях, но предлагат и потапяне в изцяло различна, предизвикваща обстановка. Спираме се на две от възможностите.
Клубът по рафтинг „Адвенчър нет“ има вече добър опит с приключенски лагери за деца. В контролирана среда младите могат да изпитат физическата си издръжливост, координация в екип и смелост чрез забравени от градския човек удоволствия като скачане в река, гребане, нощуване в палатка и др. Телефоните са разрешени за ограничено време в края на деня, а Емилия Пенева, основателка и ръководителка на клуба, споделя, че нерядко децата напълно забравят за тях, увлечени в заниманията си.
„Академия Джагадамба“ пък поставя акцента върху личностното развитие, себепознанието и уменията за общуване. Ролеви игри на основата на приказни истории поставят младите в ситуации, които трябва да решат в реална среда. Занимания с различни изкуства освобождават въображението и съзидателността им. Лагерът е в красива балканска местност, защото благотворното влияние на общуването с природата е вън от съмнение, разказва Теодор Насър, обучител и наставник в Академията. Тук също ползването на телефоните е ограничено.
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg