Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солен таратор и 330 мл бира могат да ни помогнат в жегите

Снимка: knowbox.bg

Как да си помогнем чрез хранене и подходящи течности в жегите?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Теодора Хаджиева – Дърленска от Медицинския университет в София.

“Важно е наистина да си помогнем, защото жегите са големи и храната, като ключов фактор за здравето, може да помогне. В случая е важно да се поемат течности. Има една световна препоръка за всекидневен прием на 1,5 литра течности на ден. Най-уязвими са някои възрастови групи – възрастните хора и децата, те биха могли да приемат и повече от 1,5 литра на ден. Течностите включват не само вода, може и чайове, айрян, прясно приготвени сокове."

Газираните напитки

"Те не са препоръчителни, когато съдържат захар, но когато са с нискокалорийни подсладители биха могли да бъдат част от приема на течности, защото са диетични и ако човек няма някакъв проблем със стомашно-чревния тракт, може да ги приеме."

Бирата

"Бирата има своите полезни свойства, но да не забравяме, че тя носи и калории. Като диетолог не бих казала, че препоръчвам да се консумира бира като прием на течности. Калориите в бирата са различни спрямо различния вид бира. По-светлите са по-ниско калорични, на по-тъмните съответно калориите се повишават.

Световната здравна организация казва, че има един прием на бира, за който бихме могли да кажем, че е умерен и че не носи риск за здравето. Това е 330 мл бира. От това количество няма никакъв риск."


Кафе, чай и таратор

"Когато е горещо, не изключвам да се консумират топли напитки. По време на жегите, бих казала – пийте традиционната рецепта на айряна – със сол, защото с отделянето на пот губим и доста минерали, които запазваме чрез солта."


Кафето е натурален продукт. Даже има данни, че предпазва от остеопороза. До три кафета е позволено, ако човек е здрав.

Храненето

"Промените в храненето не трябва да са само в летния период. Важно е храненето да бъде регулярно – три-четири пъти дневно. Има много добри данни и за гладуването между 14-16 между последното и първото хранете. Много важен е индивидуалният подход."

Месо

"Препоръката за него е 2-3 пъти седмично дори при здрави хора. Когато говорим за хора със затлъстяване, месото трябва да не бъде тлъсто – пилешко, пуешко.

Рибата е много добър източник на Омега-3 мастни киселини. Лятото трябва да се консумират леки храни."

Физически натоварвания

"Задължително трябва да има дневна физическа активност. СЗО препоръчва поне 30 минути всеки ден да има някаква физическа активност."

Чуйте доц. Теодора Хаджиева - Дърленска в звуковия файл.

Снимка: knowbox.bg, bg.wikipedia.org, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26