Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“За звездите и хората“

3 август в Kino Cabana

Снимка: Фейсбук

Звездите далеч не са само горещи кълба от нажежен газ в студения Космос или красив фон за романтичните нощи. Всяка една от милиардите звездни системи в нашата галактика има своя собствена увличаща история.

От тяхното създаване в облаци студен газ и прах, през бурната си ултравиолетова младост и отглеждането на свои планети, та чак до трагичната си експлозивна смърт, звездите разказват уникални приказки на физиката, от които можем да научим много.

На 3 август в Kino Cabana може да се научи повече за чудния живот на звездите. Събитието е част от честванията по случай 40-годишнината на Националната астрономическа обсерватория “Рожен”. 

Повече подробности за участниците може да намерите тук.

Доц.д-р Кирил Стоянов, доц. д-р Камен Козарев и доц. д-р Галин Борисов обсъждат темите:

Как е била създадена слънчевата система?

Какво ни разказват астероидите и кометите за нейното детство?

Как Слънцето продължава да защитава и извайва слънчевата система със своя магнитен вятър вече над 4 милиарда години?

Защо не намираме живот никъде другаде, освен на Земята?

Националната астрономическа обсерватория Рожен

За събитието разказва в “Нашият ден“ д-р Никола Кереков от НФ “Рацио“.

“Това е много тържествена година, защото нашата най-голяма и стара обсерватория “Рожен“ навършва 40 години.

Това е и най-голямата космическа обсерватория на Балканите и не просто на Балканите, а и изобщо в Югоизточна Европа. Навремето това е най-голямата единична инвестиция в наука, правена в България.

Обсерваторията и нейното оборудване са на световно ниво. Често чужди астрономи наемат наблюдателно време в България, където да извършват своите изследвания.

Лекторите на събитието ще ни разкажат една много интересна приказка за това как се е образувала нашата Слънчева система. Как се е образувало нашето Слънце, централният обект, съдържащ над 99% от масата и материята в Слънчевата система.

Ще си говорим също и за планетите. Дали тези, които познаваме днес, винаги са били на същите места."

Чуйте д-р Никола Кереков в звуковия файл.


Снимки: Фейсбук, личен профил



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49