Четенето на книги, поне от непосредствените ни впечатления, не е сред първите удоволствия на днешните ученици. Все пак доста от тях твърдят, че обичат да четат. Поради липса на национално проучване, специалистите се опират на резултатите от изследването по въпроса на Програмата за международно оценяване на 15-16-годишните ученици ПИЗА през 2018 г., когато акцентът беше върху четивната грамотност. Данните категорично показват пряка връзка между постиженията на учениците и четенето за удоволствие. По въпроса какво четат, 37% от младите отговарят, че предпочитат художествена литература, 31% – документална, 24% – списания и по 17% – вестници и комикси. 26% от анкетираните ученици признават, че изобщо или много рядко четат.
Четенето за удоволствие, при това специално на художествена литература, доказано благоприятства познавателните способности, уменията за разсъждаване и аргументиране, емоционалното съзряване на децата. Оказва се, че разликата в резултатите на учениците, които четат за удоволствие, и нечетящите се равнява на изоставане с повече от една година в училище. Пред възрастните – учители, родители, професионалисти в областта на книгата – стои въпросът как да бъдат привлечени децата към четенето на книги.
Според Елица Тодорова – майка, учителка и сътрудничка на неправителствена образователна организация – вътрешната мотивация на учениците не всякога е достатъчна, затова правилният подбор на четиво, личният пример на семейството, дори малки „хитринки“ са препоръчителни, за да увлекат младите и да им разкрият удоволствието от четенето.
Чуйте повече от звуковия файл.
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg