Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Четене за удоволствие и успех на изпитите

Снимка: БГНЕС

Четенето на книги, поне от непосредствените ни впечатления, не е сред първите удоволствия на днешните ученици. Все пак доста от тях твърдят, че обичат да четат. Поради липса на национално проучване, специалистите се опират на резултатите от изследването по въпроса на Програмата за международно оценяване на 15-16-годишните ученици ПИЗА през 2018 г., когато акцентът беше върху четивната грамотност. Данните категорично показват пряка връзка между постиженията на учениците и четенето за удоволствие. По въпроса какво четат, 37% от младите отговарят, че предпочитат художествена литература, 31% – документална, 24% – списания и по 17% – вестници и комикси. 26% от анкетираните ученици признават, че изобщо или много рядко четат. 

Четенето за удоволствие, при това специално на художествена литература, доказано благоприятства познавателните способности, уменията за разсъждаване и аргументиране, емоционалното съзряване на децата. Оказва се, че разликата в резултатите на учениците, които четат за удоволствие, и нечетящите се равнява на изоставане с повече от една година в училище. Пред възрастните – учители, родители, професионалисти в областта на книгата – стои въпросът как да бъдат привлечени децата към четенето на книги. 

Според Елица Тодорова – майка, учителка и сътрудничка на неправителствена образователна организация – вътрешната мотивация на учениците не всякога е достатъчна, затова правилният подбор на четиво, личният пример на семейството, дори малки „хитринки“ са препоръчителни, за да увлекат младите и да им разкрият удоволствието от четенето.

Чуйте повече от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05