Защо някои хора се сковават дори само от мисълта, че може да не вземат най-правилното решение, да не успеят в нещо, а когато това наистина се случи, приемат неуспеха си като провал. Други пък не се страхуват да опитат нещо ново и непознато, а когато не успеят, се отърсват от негативните емоции и се амбицират да продължат напред. С голяма вероятност причините за тези две различни нагласи се коренят в отношението на важните за човека възрастни към грешките му като дете, в процеса на учене и съзряване. Ако в ученето се гледат само постиженията и грешките се санкционират с критика или лоша оценка, у младия човек се затвърждава убеждението, че той не се справя, че всеки опит да постигне нещо е обречен на неуспех. Обратното, ако на ученето се гледа като на процес, в който детето израства и в който грешките са част от опита, тогава то и по-късно ще поема рискове и няма да се отчайва от неуспех или критика.
Тази зависимост наблюдават в практиката си Валерия Симеонова – психолог и психотерапевт, и Росен Богомилов – учител и зам.-директор на 106 ОУ „Григорий Цамблак“, гости в рубриката „Всичко за образованието“.
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg