Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на мързела

Какво поражда нежеланието да вършим работа

Снимка: pixabay

Днес е Международният ден на мързела. Говори се, че той се отбелязва вече повече от 100 години, но никой не знае точно от кога. Сигурно първите ентусиасти ги е мързяло да запишат годината.

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Гълов.

“Когато се каже, че човек е мързелив, винаги се предполага, че това е мъж, който седи у дома, дъвчe, пие и зяпа телевизора. Това не е мързеливец, а лентяй, който не ще да чуе за работа или за чужди проблеми. Мързеливецът е съвсем друга птица.

Лентяят става сутрин, отива на работа, прави се, че действа, но нищо не работи. Мързеливецът обратно – отива на работа и започва да се товари с поръчки. Нищо не отказва, никому не връща и не спира да говори за задачите.

Повече за разликата между мързел и лентяйство можете да чуете от звуковия файл.


Кога мързелът може да бъде сметнат за депресия и какво поражда нежеланието да вършим работа?

Темата коментира в “Нашият ден“ психологът Андрей Ганев.

“Поне в класическото схващане мързелът е една пасивност от дейност, която невинаги се възприема за здравословна. Почивката може да бъде активно ангажиране с хобита и дейности, които не ни натоварват, но не са и пълна пасивност.

Мързелът е по-скоро следствие. Може да има различни причини. Една депресия, която е отишла вече към клиничния спектър, може да изглежда като мързел.

Когато сме изправени пред определен брой задачи и не знаем какво да правим, пасивността е една от основните реакции. Отлагаме, защото просто не знаем как.

Самата способност да разделяме задачите на подзадачи, да търсим помощ, да питаме, да се интересуваме от това как се случват нещата, не само какво трябва да се случи."

Как да преборим мързела?

Едно от първите неща е, че трябва да знаем защо правим дадено нещо. Например, ако спортувам, ще съм по-здрав, по-работоспособен и ще обръщам повече внимание на семейството си. Защо тази дейност е ценна за мен."

Чуйте Андрей Ганев в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55