Кампанията “По следите на делфините“ има за цел проследяването на обвитите в мистерия морски същества и опазването им от множеството заплахи, които ги грозят.
Изхвърлен на морския бряг делфини е гледка, на която се натъкваме почти всяка година. Защо е важно делфините да бъдат част от нашия свят? Как може всеки да се включи и да помогне на кампанията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Попов от “Зелени Балкани“
“Основната причина да създадем кампанията беше да научим повече за разпространението на делфините. Сезонната динамика на бозайниците в Черно море е доста неясна. В коя част на Черно море са също не е съвсем известно.
Насочили сме се конкретно към най-дребния представител – Морската свиня и или муткура, най-вече защото това е вид делфин, който води доста скрит начин на живот. При тях цялото социално общуване е под вода.
Те търсят своята храна в преддъната част на морето и трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване."
Кампанията
"Една от задачите е закупуване на сателитен предавател и маркиране поне на един муткур с такъв предавател, който да донесе данни за неговото придвижване.
Маркирането на морски бозайници с такива предаватели се практикува вече 20-30 години, като в последните години има напредък в разработването на тези устройства."
Фактори, които пречат на популацията на делфини
"Замърсяването е един от тях. В голямата си част той е резултат от човешка дейност. Знам, че Черно море е затворено море, вливат се много големи реки в него. Това го превръща в нещо като контейнер, който задържа всички възможни замърсители, някои от тях са неразградими.
Имаме и т.нар. "биогени" – това са всички онези азотни и фосфорни съединения, които водят до т.нар. "цъфтежи" в Черно море поради неговата по-ниска соленост. Цъфтежи на водорасли, което води до намаляване на кислородното съдържание и намаляване и на рибните ресурси."
Чуйте Димитър Попов в звуковия файл.
*Муткур – морската свиня, наричана още муткур или реликтен муткур, е морски бозайник от семейство Морски свине, който се отличава от същинските делфини главно по късата заоблена муцуна и по-малките си размери.
Снимки – Снимки: Уикипедия, БГНЕС, Rawpixel
След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..
В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg