Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Н.Пр. Доника Ходжа: Албания не е само летен плаж

В „Покана за пътуване“ посланичката разкрива туристическите акценти на страната си

За Нейно превъзходителство Доника Ходжа България е първата страна на посланически пост в 23-годишната ѝ кариера за албанското МВнР. Тя е доктор по история на международните отношения, преподавала е бизнес английски, учила е в Италия, откъдето е и нейният съпруг. А семейният преводач от български е 8-годишната ѝ дъщеря, която говори без акцент. Енергичната дама раздвижи отношенията между двете държави и откакто е посланик, за страната ѝ се говори много повече и все с добро чувство. Може би по тези причини доста българи избират Албанската Ривиера за своята отпуска. Разговарях с г-жа Доника Ходжа в албанското посолство. От разказа ѝ става ясно, че в родината ѝ можете да прекарате страхотно, без да опустошите банковата си сметка. 

Разпитах я и как човек може да стигне от нашата до нейната страна, ако реши да не лети със самолет.

Н.Пр. Доника Ходжа (вляво) и Магдалена Гигова
Малцина знаят, че българският княз Кирил, брат на цар Борис Трети, през 1916 година едва не става крал на Албания. Има данни, че лично Яне Сандански води преговорите. Князът, още като съвсем малък, учи албански език чрез своя частен учител – професор по латински, който е албанец по народност, но политическите обстоятелства осуетяват коронацията. Така че двата народа са си близки не само по географска, ами и по историческа линия. А в последно време и по туристическа, както личи от разговора с посланика на Албания Доника Ходжа.

Повече можете да научите от звуковия файл.


Снимки: личен архив на Доника Ходжа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05