„От сезон към сезон“/From season to season е поетичен проект на трима автори от България и САЩ. Това са Павлина Михайлова – автор на стиховете на български, и американският поет от щата Пенсилвания – Майкъл Бурго, който превежда стиховете и в процеса на работа се вдъхновява и създава своя интерпретация към всяко едно стихотворение, като става съавтор на книгата. Към творческата идея се присъединява и художникът Калин Николов с илюстрация към всеки стих, предаващ усещането на авторката за преходността на сезоните и настроението, което те носят.
„Особеното на тези стихотворения е, че сякаш са писани по време на локдауна, а всъщност са писани в продължение на 20 години. Това са 12 стихотворения, посветени на 12-те месеца в годината“, споделя Павлина Михайлова. Тя е автор на още две книги с пътеписи, посветени на грижата за природата и в момента е председател на сдружение „Лечение на Covid-19 с рековалесцентна плазма”.
Издател на стихосбирката „От сезон към сезон“/From season to season е българката Аделина Христова, доктор на науките, преподавател в Pennsylvania State University. Като лингвист, тя е имала свой курс по „Мобилно образование“ като продължение на дистанционното образование и е обучавала онлайн студенти в държавния университет на Пенсилвания много преди пандемията. Тя е създател и управител на младото бутиково издателство „АзБукиВери“ в САЩ, което има над десет издадени книги. Всички те излизат в три формата – печат, електронен и аудиоформат.
„Целта на нашето издателство е всяка книга да достигне до максимално много хора. Първите автори, които се обърнаха към нас, са българи, които искаха техните книги да бъдат преведени на английски. Работим с нови автори, скрити таланти, които търсят издател. Към нас се обръщат автори от Русия, САЩ и други страни“, казва издателката Аделина Христова, която се занимава и с преводи от английски и руски език.
Проектът ще бъде продължен с издаването на календар, в който ще има празна страница за всеки, който се вдъхнови и напише свое стихотворение. Творбите ще се събират на пощата на издателството (azbukiveri@gmail.com) и независимо от езика, ще бъдат публикувани във втора книга. Ето страницата на издателството.
Чуйте повече от звуковия файл.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg