Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Некола Кереков, Ratio

Мистичният свят на Тутанкамон и археофизиката

Защо е толкова специална камата на Тутанкамон, която според древните египтяни е по-ценна от злато

Защо е толкова специална камата на Тутанкамон, която според древните египтяни е по-ценна от злато? Как радар може да разкрие наличието на скрити зали и коридори в гробницата на фараона? 

Мистичният свят на Тутанкамон и до днес разпалва въображението на изследователите и независимо от многото публикации и изследвания.

Древният свят ревниво пази своите тайни. Неговите мистерии разпалват въображението на модерните хора векове по-късно. Човечеството е постигнало много за проучването на тези загадки, а новите научни технологии днес могат да помогнат да бъдат разкрити досега непробиваеми древни мистерии. Д-р Франческо Порчели показва какво се случва, когато една до друга застанат две мащабни научни сфери: археологията и физиката. Д-р Порчели води последователите в Кайро, Луксор и Помпей, на пътешествие през древната история с помощта на най-иновативните научни инструменти. Дълбоко в гробницата на момчето-фараон Тутанхамун (Тутанкамон) и неговата мащеха, легендарната Нефертити. 

Никола Кереков разказва в "Нашият ден" за предстоящото събитие на Ratio:

"Древен Египет – с всичките си тайнства, истории, ритуали и сложни отношения между хора и божества – винаги е будел много вълнения. Това, което ще обсъдим на нашето събитие днес, е фактът, че ние вече разполагаме с много високотехнологични инструменти и методи, с които все пак бихме могли да извлечем повече достоверна информация от материалите, артефактите, старите сгради... вместо да правим предположения. 

Именно на това се е посветил нашият лектор д-р Франческо Порчели – един от пионерите в приложението на най-съвременните методи за разгадаване на исторически мистерии и за извличане на повече информация, повече контекст от културното наследство. Тази нова сфера в науката той нарича археофизика.

Най-интересният факт е, че в гробницата на Тутанкамон са намерени две ками. Едната от тях е по-особена от всичко намирано от този период – тя е направена от желязо. И това едно хилядолетие преди развитието на металургията! С помощта на методите на археофизиката проф. Порчели и неговият екип доказват, че материалът, от който е направена камата, е с извънземен произход. Той вероятно идва от метеорит, паднал на земната повърхност.

Мултидисциплинарният подход се оказва правилната стратегия при подхода към абсолютно всеки научен проблем. Приключи времето на лесните научни открития. Отделните науки вече започват да се преплитат при решаването на една конкретна загадка или научен проблем, изисква работата на серия специалисти от т.нар. "мултидисциплинарни" екипи и подходи. И това, което ще си говорим днес за Египет, е само пример за това."

Чуйте повече от звуковия файл.

Събитието ще се проведе на английски. Начало – 20 часа, кино Кабана пред НДК, София.
Снимки – Ratio


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51