Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданско образование

Подготвени ли сме да общуваме с институциите

| обновено на 24.08.21 в 12:47
Снимка: БГНЕС

Гражданско и правно образование. Гражданска и правна култура. Какъв смисъл обладават тези понятия в съвременното общество? Подготвени ли сме да общуваме с институциите?

Какво показва опитът от практиката на адвокат Иванка Георгиева, член на УС на Сдружение Обединение на свободните адвокати. Една от основните цели на сдружението е повишаването на информираността на гражданите по отношение на тяхната правна култура. 

Граждани – институции

"Повишаването на правната култура е преди всичко акт на лична информираност. Но, тъй като слушах и разговора, съм напълно съгласна, че една такава обща култура трябва да се предоставя още на ниво образование, защото, ако едно лице е непълнолетно и не може само да упражнява правата си, то след навършване на пълнолетие децата трябва да имат достатъчна правна култура, за да могат да общуват с институциите.  Правна култура трябва да имат не само гражданите, а и работещите в институциите. Често те дори неволно може да нарушават тези права."

Правната култура на българина

"За мое огромно съжаление българинът няма правна култура. По една или друга причина представата за взаимодействието между гражданите и институциите е доведена до конфликтни ситуации, които могат да бъдат разрешени или през съдебно производство (по-рядко), или през т.нар. "малка корупция", която е огромен проблем в нашето общество." 

Правният съвет

"Адвокатите сме лицата, които сме призвани да защитаваме обществото и гражданите от произвола на институциите. Много често един навременен консулт с адвокат би могъл да бъде превенция за много по-сериозни финансови и житейски последици."

Чуйте повече от звуковите файлове.

По следите на един казус на нередовен пътник в градския транспорт или какви послания изпращат институциите в комуникацията си с хората и как това говори за начина, по който българинът гледа на правата на провинилите се граждани.
Снимки – БГНЕС, osabg.org

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25