Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боклукчийска кофа ли е интернет

| обновено на 30.08.21 в 11:19
Снимка: Къща музей „Иван Вазов“

През 2016 година, на 1 април, Силвия Недкова, журналистка от сайта „Площад Славейков“ – зоната, свободна от чалга, публикува едно съчинено от нея стихотворение, което приписва на Иван Вазов. От този момент нататък тя няма власт над него. Пародията се превръща в реалност и циркулира из социалните мрежи и до днес. Стихотворението е написано от Силвия по повод патриотарските страхове около бежанската вълна. Днес страхът от бежански наплив извади на бял свят „пророчеството на Патриарха“, както го наричат тези, които го цитират.

Силвия Недкова говори в „Мрежата“ за загубеното знание и познание, за изчезналото умение да се чете задълбочено и критично, за това, че хората не могат да различават истината от лъжата. Размисъл и върху това как трябва да изглеждат думите, които оставяме след нас. Кое най- лесно се чете? Онова, което е праволинейно, изречено без ирония, без закачка и без цвят или...

Защо е боклукчийска кофа интернет?

Целия разговор със Силвия Недкова чуйте в прикачения файл.

Снимки – Къща музей „Иван Вазов“ и личен архив на Силвия Недкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43