Журналистът от „Дневник“ Ангел Петров написа в статията си „Между блокираните граници и популизма – наистина ли идват афганистанците към Европа, следното: „Десет дни след падането на Кабул в ръцете на талибаните стигащите до Европа афганистанци изглеждат несравнимо по-малко, отколкото преди мигрантската криза преди шест години. Въпреки това спорът как да се реагира на евентуална вълна бежанци от тази страна се разгаря с пълна сила. /…/
Частта от европейския политически елит, която желае да използва ситуацията като плашило (или като инструмент срещу политическите противници), изглежда обединена в оценката си, че се очаква голяма вълна. Но ще дойде ли? Ако не – защо? И от какво зависи достигането ѝ до Европа?“
Ангел Петров гостува в „Мрежата“, за да коментира тази тема, но и да анализира провала на западното излизане от Афганистан, а и защо е отминало времето на популизма.
Какво се случва със свободата на изразяване в Афганистан и на какво разчитат журналистите и интелектуалците в тази страна? До какво ново начало води падането на Кабул?
Целия разговор можете да чуете във звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg