Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Аполония 2021“ – какво да очакваме до края

Всяка година по това време в Созопол се провеждат “Празниците на изкуствата Аполония“.

За атмосферата в Созопол и предстоящите събитие в 37-ото издание разказва в “Нашият ден“ Таня Димова.

“Както всяка година по това време, атмосферата в Созопол е празнична. Откриването започна с камерния ансамбъл “Софийски солисти“ по две причини. Първо, ансамбълът навърши 60 години от създаването си. Втората е, че получи наградата “Аполон Токсофорос“ за изключителен принос в развитието на българската култура и представянето и зад граница.

По традиция започна още във втория ден с откриването на традиционната фотоизложба, която този път е дело на фотографа Димитър Караниколов, който представя един наистина много различен поглед към света.

Нечовешкият поглед на фотографа Димитър Караниколов

Неслучайно изложбата се казва “Нечовешки поглед“. Всички кадри в нея са заснети с дрон и представят една по-различна мащабност и архитектурна гледна точка на различни обекти по света.


Кино

Ако има нещо, с което празниците се различават тази година, е именно акцентът върху киното – и то българското. Днес публиката може да очаква филма “Блаженият“ на режисьора Станимир Трифонов от 21.00 часа в Лятното кино в стария град в Созопол.


Литература

Бяха представени интересни книги в двора на Художествената галерия, където се случва една много голяма част от събитията в програмата на 37-ата “Аполония“. Деляна Манева и Алек Попов представиха своите книги – “Шестият пръст“ и “Мисия Туран“. Мария Касимова - Моасе представи съвсем новата си книга – "Записки от Шато Лакрот".

Днес читателите ще могат да се срещнат със Светлозар Желев, който ще разкаже за “България за напреднали“, и Капка Касабова, която ще представи книгата си “Към езерото“.

Повече за предстоящите събития до края на “Аполония“  можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45