Летните отпуски и публицистиката и дали журналистите успяха да архивират за историята жежкото политическо лято, придружено с кризи? Кой е медийният комфорт, който политиците не заслужават? Как се разказва война? В „Мрежата“ гостува Марина Цекова, водещата на „Събуди се“ в телевизия НОВА.
Публицистика и комуникации
Марина Цекова: „Академичното образование в Германия, което съм завършила там, учи не само как да бъдем част от медийния процес, но и как да анализираме медийния процес, т.е. това, което виждаме, трябва да го подложим на качествен и количествен анализ и да разберем къде по скала са разположени медиите. Германия ме научи, че журналистическата етика и принципите, които един журналист трябва да спазва в професията, са водещи. Всички умения, техники, това как се прави репортаж, как се говори, как се изговарят буквите– може да се изучи, но ако човек не тръгва с правилната нагласа и принципи към тази професия, по-нататък може да стане много зле.“
Как се разказва война
Марина Цекова: „Когато съм се срещала с хора, които са били потърпевши от военни конфликти, съм знаела, че няма да мога да разбера напълно това, което им се е случило. Много е важно да се подходи с уважение и много важно е да разбереш, кои са границите, които самият човек не би искал да прекрачва в личните си истории.
Разказах историята за българската учителка от Афганистан, защото почувствах необходимостта на хората да усетят Афганистан отвътре и извън статистиката на военните, които ще изпратим по границата, отвъд дупките по оградата с Турция, които мерим с метър.
Най трудният въпрос към човек, избягал от войната, е: „Как вижда живота си от тук насетне?“
Най-трудните въпроси, зададени на човек избягал от война, е когато го помолиш да си спомни за живота преди войната. Това е винаги моментът, в който хората, ако не започват да плачат, то много се разстройват. Не от това, че сега са зле, а заради това, колко хубаво им е било преди.
Колкото и да е голямо желанието на един журналист да разкаже една история, тя няма цена, ако би застрашила човешки живот. Аз знам, че понякога колегите минават границата в желанието си да разкажат добра история, и вярвам, че го правят от добри подбуди, но съм достатъчно време в тази професия, за да съм сигурна, че тази цена просто не си струва.“
Целия разговор с Марина Цекова чуйте в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg