Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Цекова: Журналистиката трябва да бъде компас за справедливост

Снимка: архив БНР

Летните отпуски и публицистиката и дали журналистите успяха да архивират за историята жежкото политическо лято, придружено с кризи? Кой е медийният комфорт, който политиците не заслужават? Как се разказва война? В „Мрежата“ гостува Марина Цекова, водещата на „Събуди се“ в телевизия НОВА.

Публицистика и комуникации

Марина ЦековаМарина Цекова: „Академичното образование в Германия, което съм завършила там, учи не само как да бъдем част от медийния процес, но и как да анализираме медийния процес, т.е. това, което виждаме, трябва да го подложим на качествен и количествен анализ и да разберем къде по скала са разположени медиите. Германия ме научи, че журналистическата етика и принципите, които един журналист трябва да спазва в професията, са водещи. Всички умения, техники, това как се прави репортаж, как се говори, как се изговарят буквите– може да се изучи, но ако човек не тръгва с правилната нагласа и принципи към тази професия, по-нататък може да стане много зле.“

Как се разказва война

Марина Цекова: „Когато съм се срещала с хора, които са били потърпевши от военни конфликти, съм знаела, че няма да мога да разбера напълно това, което им се е случило. Много е важно да се подходи с уважение и много важно е да разбереш, кои са границите, които самият човек не би искал да прекрачва в личните си истории.

Разказах историята за българската учителка от Афганистан, защото почувствах необходимостта на хората да усетят Афганистан отвътре и извън статистиката на военните, които ще изпратим по границата, отвъд дупките по оградата с Турция, които мерим с метър.

Най трудният въпрос към човек, избягал от войната, е: „Как вижда живота си от тук насетне?“

Най-трудните въпроси, зададени на човек избягал от война, е когато го помолиш да си спомни за живота преди войната. Това е винаги моментът, в който хората, ако не започват да плачат, то много се разстройват. Не от това, че сега са зле, а заради това, колко хубаво им е било преди.

Колкото и да е голямо желанието на един журналист да разкаже една история, тя няма цена, ако би застрашила човешки живот. Аз знам, че понякога колегите минават границата в желанието си да разкажат добра история, и вярвам, че го правят от добри подбуди, но съм достатъчно време в тази професия, за да съм сигурна, че тази цена просто не си струва.“

Целия разговор с Марина Цекова чуйте в звуковия файл.

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05