Във вчерашния ден съвсем внезапно и шокиращо дойде новината, че на 50-годишна възраст ни напусна поетът, литературовед и колега журналист Марин Бодаков.
Той е автор на няколко стихосбирки и редактор на десетки книги с поезия и проза. Остава в паметта ни със своите литературни прегледи и интервюта на страниците на в. “Култура“.
Ще бъде запомнен и от студентите си във Факултета по журналистика и масова комуникация. Преди години беше водещ на предаването “Какво се случва“ в ефира на програма “Христо Ботев“.
Поклон пред паметта му!
Няколко стихотворения от Марин Бодаков можете да чуете от коментара на Силвия Чолева в “Артефир“ в звуковия файл, както и откъс от интервю на Радослав Чичев с Марин Бодаков за последната му книга “Мечка страх“.
В звуковия файл можете да чуете интервюто на Силвия Чолева с Марин Бодаков за монографията му “Критика и искреност. Случаят Йордан Маринополски“.
Думи на Алберт Бенбасат за Марин Бодаков в “Артефир“
“Нямам думи да изразя скръбта си за Марин. Той е много по-млад от мен и просто се чувствам виновен, че го надживях.
Имах усещането, че той самият се чувства твърде неуютно в този свят. Кахъреше се, че не може да оправи този свят, че не му стигат силите. Казваше, че има чувството, че това не е неговото време. Сякаш се оттегли в другия свят, който според него повече му подхожда.
Чуйте в звуковия файл.
“Той свърши повече отколкото неговата възраст можеше да понесе. Покриваше едно много широко културно поле. Имаше и собствените си граждански и политически предпочитания, които не криеше и също защитаваше. Беше се натоварил с толкова много неща, че е чудно как успяваше за извърши всичко това.“ – каза Копринка Червенкова в “Артефир“
Чуйте в звуковия файл.“Трябва да си дадем сметка, че загубихме един много голям поет. Голяма личност в културния ни живот. Марин беше личност, която създаваше среда. Нещо, от което толкова имаме нужда, създаваше културни общности с приятелите си и познатите си. Може би се притесняваше, че не го прави достатъчно бързо, но винаги го правеше за една с една неподправена усмивка“ – каза в “Артефир“ Георги Арнаудов.
Чуйте в звуковия файл.
“Обикновено смъртта внася хаос в живота, в режима на ежедневието ни. Мисля че смъртта на Марин Бодаков ще внесе някакъв ред в днешния хаос, защото са толкова малко хората, които по някакъв начин реагират адекватно на това, което става около нас. Тези, които имат сетива, ухо и са начетени като него, че по някакъв начин тази загуба, това празно място, която той оставя, може да накара полуделите наоколо политици да се освестят, когато чуят за смъртта на такъв човек.
Това е човек, който спокойно можем да наречем будител. Един от съвременните водачи на литературното поприще. “ - думи на поета Георги Борисов в “Артефир“
Чуйте в звуковия файл.
Марин Бодаков е роден на 28 април 1971 година във Велико Търново. През 1994 година завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1997 до 2000 година работи в списание „Български месечник“.
От 2000 година е редактор за литература във вестник „Култура“. Съветник по въпросите на културата в Кабинета на Председателя на Народното събрание Георги Пирински от БСП (2006 – 2009).
Придобива докторска степен през 2014 година с дисертация на тема „Политики на представяне на българската литература в печатните медии през 90-те години на 20 век. Проблеми на критическата авторефлексия“ с научен ръководител професор Тодор Абазов.
Член на журито на националната награда за съвременна българска художествена проза „Хеликон“ при първото ѝ издание през 2002 година.
Постоянен член на журито на конкурса за есе „Цветан Стоянов“, организиран от НДК, от второто издание до закриването на конкурса (2003 – 2010).
Член е на журито на националната награда за поезия „Христо Фотев“ за 2012 година.
Член е на журито на националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2013 година.
Председател е на журито на националната Славейкова награда за лирично стихотворение за 2014 година.
Член на журито на Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2016 г.
Женен е за преводачката Зорница Христова, с две дъщери.
Умира внезапно на 8 септември 2021 г.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg