Светът се сбогува с Микис Теодоракис или краят на една епоха.
Кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева разказва в “Нашият ден“ за атмосферата в Гърция след смъртта на Теодоракис.
“Днес действително е много тежък и емоционално натоварен ден за гърците. Всички погледи са насочени към остров Крит, където в момента протича литургията по погребението на Микис Теодорокис.
Той пожела в завещанието си да бъде погребан в едно село до град Ханя в Крит, където са погребани неговите родители.
Затова след два дни поклонение в Атина, където хиляди гърци от цялата страна пътуваха, за да му се поклонят. За поклонението пристигнаха и много гърци от чужбина, защото там, където има гръцка общност има и фен клубове на Микис Теодоракис, затова пристигнаха и много гърци от чужбина.
Не бих казала, че епохата на Микис приключва днес за гърците, тя ще продължава докато съществува Гърция.
Той беше много интересна личност, защото обединяваше всички, независимо от политическите им убеждения.
Публикуваха едно писмо до лидера на комунистическата партия в Гърция, в което той казва – “аз искам да си отида от този свят като комунист“.
Той беше с изключително леви убеждения. Сам казваше, че е комунист, но просто успя с живота си, не само с музиката. Защото за гърците Теодоракис не е само велик композитор, а и политик, който не промени своите политически убеждения, независимо то ситуацията в Гърция, Европа и Света.
За гърците той е икона, нещо като националното знаме. Всички чакаха какво ще каже той, когато имаше някакъв политически проблем в страната.
Управлението на Covid кризата в Гърция – системата на здравеопазването се лиши от 10 хил. здравни работника
“От решението, което взе правителство за тези 10 хил. здравни работници, вече се чувства липсата на специалисти в здравната система.
Очаква се, че до седмица-две, ако не и месец, ще започнат да се търсят нови специалисти, които да заемат тези места. Това беше много крайно решение, но е свързано със здравеопазването.
13-и септември е началото на учебната година в Гърция. Тук учениците задължително отиват на училище с два теста на седмица, те са безплатни.
Преподавателите, които не са се ваксинирали ще трябва да правят тестове, които сами ще плащат.
Това, което въвеждат, е нещо съвсем ново – да се изисква тест, за да се пътува с обеществения транспорт.
Досега това изискване беше валидно за самолет и за фериботите това лято. Сега се въвежда и за влаковете, и междуградските автобуси.
Мерките предизвикват дискусия
Студентите реагират за това, че им се увеличават разходите.
Част от медиците се ваксинират, за да останат на работа. Донякъде сертификатът за ваксиниране се свързва с възможността да работиш.
Ограничава се също възможността да можеш да отидеш на заведение. От 13-и септември всички затворени заведения ще бъдат само със сертификат или с документ за антитела за преболедуван коронавирус.
Все още не са обявени протести, но очаквам, че ще има.
Чуйте Катя Пеева в звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg