Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„След три минути“ с Вангел Имреоров – среща със спокойствието, от което имаме нужда

Вангел Имреоров
Снимка: личен архив

„Нека след три минути просто продължим деня си малко по-усмихнати и по-спокойни“, приканва ни с новата си поетична книга Вангел Имреоров.

„След три минути“ идва четири години след „Напускане на спомена“ и среща читателите с простотата на живота, в която дреме спокойствието, от което всеки има нужда. Книгата е като „лечебен мехлем“ за пораснали деца. Деца, оставили живота да тича пред тях и осъзнали, че те са продължението на своите спомени, че човек е част от всичко и всичко е част от човека.

Скритият редактор и на втората стихосбирка на Вангел Имреоров е поетът, литературовед и журналист Марин Бодаков.

„Той правеше така, че добротата да расте… След него не остава сянка, а само светлина“, сподели в „Артефир“ авторът на „След три минути“.

Поезията на Вангел Имреоров е като мантра, която читателят може да си повтаря както в ранните часове на деня, така и в късните мигове от нощта. Дори в следобедите, в които нищо не се случва. Тогава, в тишината на деня, думите на поета най-силно ехтят в собствените мисли.

„След три минути“ ще има две премиери:

• на 14 септември в София от 18.30 часа в галерия „Прегърни ме“;

• на 16 септември в Пловдив от 18 часа в Bee Bop Café.

В звуковия файл Вангел Имреоров разказва за срещите три минути по-късно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07