Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кибертормозът сред подсрастващите се увеличава вследствие на пандемията

Снимка: Ани Петрова

Децата, които стават жертва на тормоз в училище. Какви са причините за агресията, която понякога се пренася и в онлайн пространството? Как се отрази пандемията върху насилите в училище?

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Иванов, главен експерт в Държавната агенция за закрила на детето.

“Кибертормозът се отключи от пандемията, затова ние от Държавната агенция Закрила на детето създадохме помагало за безопасност в мрежата, което е разпространено сред всички училища в страната и може да се изтегли от сайта на Агенцията.

Ако трябва да бъда откровен, децата пострадаха доста заради коронавируса. Тийнеджърите например трябваше да променят начина си на живот за една вечер – без училище, без тренировки, без приятелства. Всичко изведнъж замря.

Това стана причина да започнат да прекарват повече време с телефоните и компютрите. Данните на националната телефонна линия, която е към Държавната агенция за закрила на детето – 116, 111 показва, че в периода на пандемията децата търсят възможност да общуват повече през социалните мрежи.

Поводите за кибернасилие

Това се случва най-често в тийнеджърска възраст. Обикновено при нежния пол. За разлика от момчетата, които използват физическо насилие, при момичета се наблюдава кибернасилие или отхвърляне от група, както и създаване на фалшиви профили.

Давам пример – деца, които се връщат от чужбина в малък град и изглеждат доста по-добре, като облекло и маниери от другите, се превръщат в обект на насилие, защото са различни.



Сигналите за тормоз от страна на децата

През 2020 г. са постъпили 817 сигнала за насилие над дете на Националната телефонна линия. От началото на годината до днешна дата обажданията за насилие са 577, което показва, че има леко повишаване на сигналите.

Най-често се съобщава, че насилието се извършва в семейството от родителите. Много често родителите, които съобщават за насилие над детето са в родителски конфликт.

В периода на пандемията на линията са постъпили приблизително 77 400 обаждания. Проведени са 26 231 консултации за оказана психологическа помощ.

Най-често сигналите се подават от деца, които съобщават за насилие срещу други деца. След това се обаждат родители и учители.

Прави добро впечатление, че се обаждат граждани, за да съобщят за просяци, или да съобщят, че от съседния апартамент се чуват викове на дете.

Чуйте Георги Иванов в звуковия файл.



Снимки: БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30