Възможно ли е учебникът да бъде като приказка, а учебната година като песен в приказката?
Темата коментира Венелин Стойчев, политолог и социолог, автор на учебниците по „Гражданско образование“ за зрелостниците.
“Със сигурност има още много какво да се направи за психичното здраве на учениците по време на пандемия. Не бих тръгнал от обгрижването, защото в контекста и на учебника, който ние създадохме по Гражданско образование е много важно още от малки не толкова да приучаваме децата и учениците да бъдат обгрижвани от някой друг, а по-скоро да ги овластяваме, да им позволяваме сами да взимат решения.
Много лесно като общество прехвърлихме вината върху децата и учениците, затова, че разнасят коронавируса. Отново виждаме рефлекса на избягването на носенето на отговорност.
Гражданско образование
В учебника по Гражданско образование, който направихме за 12-и клас, се опитваме да обърнем гледната точка и подхода и да покажем, че учениците биха могли да носят отговорност, когато им създадем подходящи условия, подходяща среда.
Доколкото знам това е първият учебник, при който се обърнахме към учениците още в самото начало.
Учебникът създава вселена в центъра, на която са учениците. Не предмета, не учителите, не институциите, не държавата, властта и т.н.
Когато учебникът беше готов, направихме обиколка из страната, за да разиграем тези уроци и проиграем казусите със самите ученици. Имаше двойна изненада – първият път те се учудиха, че някой се е сетил да ги пита какво мислят. А после казаха – “това, което ние мислим, го има и в учебника“.
От утре учебникът заживява собствен живот в класните стаи.
Чуйте Венелин Стойчев в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg