Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историците и техният занаят

Снимка: queenmab.eu

Рухването на Берлинската стена и разрушаването на стария комунистически свят след 1989 г., терористичната заплаха след 11 септември, финансовата криза от 2008 г, Арабската пролет през 2011 г., връщането на обявените за мъртви „големи разкази“, преди всичко религията – всички тези събития имат своите корени в близкото или далечно минало. Затова се задава с право въпросът за тяхната повторяемост и закономерност с оглед разбирането на сегашния свят. И обществото изисква от историците, пазители на миналото да му го обяснят. Но как да се открият разликите между факти и мнения, които ги оцветяват, между заблудата и истината, границите между истината и лъжата? На това ни учи книгата на преподавателя в белгийския университет в Гент Марк Бооне „Историците и техният занаят. Увод в историческата критика“. На пръв поглед може да се каже, че това е научна литература, но съвсем не е така. Книгата е предназначена за широк кръг от любознателни читатели, изкушени от историята , философията и политиката. В нея може да се открие и как поколения историци са се справяли с миналото. Кои причинни връзки са смятали съществени при обясняването на „защото“ на историческите събития. Още за книгата чуйте в разговора с Николай Аретов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..

публикувано на 07.11.24 в 17:35

Да се върнем в 40-те с любителските филми на Серафим Мънков

Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война?  "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..

публикувано на 07.11.24 в 17:10

Изложба на Ясен Гюзелев

Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант.  Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..

публикувано на 07.11.24 в 16:33

Проф. Станислав Памукчиев: Детското рисуване няма обяснение

Галерия "Стубел" представя една необичайна за своето пространство експозиция, която обаче заслужава вниманието на публиката. Това е изложбата на 9-годишния Деян Стоев "Котката, бухалът и баща ми".  Тези близо 30 хартиени творби, изпълнени предимно с акрилни бои, носят една неочаквана зрялост и фантазност, интересни композиционни решения и като..

публикувано на 07.11.24 в 16:06
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с нови възможности за сътрудничество

Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски".  Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете институции. В рамките на сътрудничеството..

публикувано на 07.11.24 в 15:33