Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историците и техният занаят

Снимка: queenmab.eu

Рухването на Берлинската стена и разрушаването на стария комунистически свят след 1989 г., терористичната заплаха след 11 септември, финансовата криза от 2008 г, Арабската пролет през 2011 г., връщането на обявените за мъртви „големи разкази“, преди всичко религията – всички тези събития имат своите корени в близкото или далечно минало. Затова се задава с право въпросът за тяхната повторяемост и закономерност с оглед разбирането на сегашния свят. И обществото изисква от историците, пазители на миналото да му го обяснят. Но как да се открият разликите между факти и мнения, които ги оцветяват, между заблудата и истината, границите между истината и лъжата? На това ни учи книгата на преподавателя в белгийския университет в Гент Марк Бооне „Историците и техният занаят. Увод в историческата критика“. На пръв поглед може да се каже, че това е научна литература, но съвсем не е така. Книгата е предназначена за широк кръг от любознателни читатели, изкушени от историята , философията и политиката. В нея може да се открие и как поколения историци са се справяли с миналото. Кои причинни връзки са смятали съществени при обясняването на „защото“ на историческите събития. Още за книгата чуйте в разговора с Николай Аретов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35