„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 19 септември.
Между 16 и 20 септември в Смолян се провежда първото издание на Родопския международен фестивал на документалните филми (RIFE). През последните години документалното кино сякаш отново влезе в дневния ред на критичен поглед и търсене от публиките. RIFE e отговор на необходимостта на режисьорите да покажат своите творби, и да имат място, където да развият уменията си чрез поредица от семинари и информационни и образователни програми. Но и на необходимостта на зрителите да гледат качествена документалистика. Фестивалът ще представи 5 програми.
В предаването „Заедно след полунощ – Вавилонската библиотека“ на 13 септември гост беше музикантът и основател на група Месечинка Емил Билярски. Месечинка е еклектичен експериментален проект, който смесва традиционни фолклорни унгарски, български, руски, финландски, арабски, английски и испански песни с ембиънт и психаделика. Всички тези езици и послания се пресъздават чрез уникалното пеене на Анамари Ола. Месечинка са в България за 4 концерни дати - София, Пловдив, Варна и Русе.
На 16 септември се откри изложбата „Щрих и Стих – поезия в анимация“ в галерия „Прегърни ме“. Заедно с нея Компот Колектив представя и книга-албум. Поезия и анимацията си дават среща в този дългосрочен проект на аниматорския колектив, който представя колекция от 12 анимационни филми базирани на съвременни български стихове. Закриването на изложбата „Щрих и Стих: поезия в анимация” ще бъде на 1 октомври с концерт-импровизация на музикантите от Биг банда „Саундскейпърс“.
На 15 септември в рамките на София филм фест се състоя българската премиера на филма „Жените наистина плачат“. Весела Казакова и Мина Милева говорят за конфликтите и посланията си във филма пред български медии.
Софийска градска художествена галерия отбелязва 125-годишнина от създаването на държавното рисувално училище днес Националната художествена академия с изложба под надслов „Въздигане. Първият випуск“. Директорът на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева представя събитието с малко исторически контекст.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg