В състояние ли сме да обявим културна независимост на България и какво точно означава това?
България чества 113 години независимост
Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Силвия Недкова.
“Днес е един от най-красивите празници на България. Темата е изключително важна, защото според мен все още не сме си дали сметка какво означава независимост.
Независимостта като личен избор все още ни е малко неясна. Това е културната независимост на една държава, която все още няма самочувствието да се изправи редом с останалите и да заяви себе си като изключителен факт, допринесъл за културата на Европа. Все още вярваме, че не сме дорасли.
Независимостта се появява едва, когато спрем да сме зависими от предразсъдъците си, а това още не сме успели да постигнем.
Разделителните граници
Ето например Кристо, който е световен артист, роден в България. Ние все още инстинктивно не вярваме, че сме дали този артист на света и се страхуваме, че той е надраснал България. Той всъщност е разширил границите ѝ бекрайно.
В този смисъл Кристо е допринесъл за България много повече, отколкото всеки, който се е опитал да свие границите на държавата ни.
За мен е странно, че българите се разделихме на две – хора, които приемат изкуството на Кристо и такива, които яростно го отричат. Оказва се, че не можем да открием общото, което да ни даде общата свобода. Това също е разделителна граница.
Чуйте Силвия Недкова в звуковия файл.
Този текст не е за птиците на Сакар, но името му, освен че звучи прекрасно поетично, отдалеч ни насочва към меката златна светлина на южния Сакар, където, казват, биоразнообразието е изобилно, но също така отлежават плътни и ароматни вина. И напоследък е много сухо. От няколко години винарни в района, чийто брой постоянно набъбва, се включват в..
Евангелското четиво от неделята преди Кръстовден разкрива пълнотата на тази любов: "Защото Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който повярва в Него да не погине, а да има живот вечен.” Проявената към нас любов чрез въплъщението на Сина Божи и кръстната Му смърт превъзхождат човешкия разум, тя се възприема със сърцето...
Днес отбелязваме 140 години от Съединението на България. Как политическите и международни измерения на този политически акт са вплетени в глобалния контекст на 1885 г. – година на научни открития, културни премиери и исторически промени по света? Журналистът Васил Велев вплита историята и любопитни факти от целия свят, за да покаже колко сложен..
Село Долен е разположено в т. нар. Дъбрашки район, на границата между Пирин и Родопите. Природата и усамотението там са сред причините Ана-Мария Велкова и Владислав Вълев да обикнат района и да оставят целия си предишен живот, заселвайки се в Долен. Те обитават малка къща в гората край сградите на старото ТКЗС, в чиито територии отглеждат кози от..
Фондация "Четири лапи" чества своята 25 години от началото на своята мисия – защита и грижа за животните. Организацията ще отбележи годишнината със специално събитие и първото по рода си VR преживяване в Парка за мечки в Белица. Ще бъде открита и нова изложбена зона, посветена на историята на парка, неговите обитатели и мисията на "Четири лапи"...
Духовен концерт, юбилейна изложба на студенти по дизайн и постановки по Стефан Цанев са част от програмата на XVIII международен фестивал на младите в..
Днес отбелязваме 140 години от Съединението на България. Как политическите и международни измерения на този политически акт са вплетени в глобалния..
За трета поредна година пловдивчани и гости на града са поканени на Station Street Festival. На сцената, която вече е разположена на бившата улица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg