„Ако можеха да говорят, щяха да те помолят за нещо, но не могат. Затова го правим ние от WWF. Избирай отговорно произведени продукти от дървесина. Търси продукти с етикет FSC. Научи повече“
Това гласи текстът към видеото на WWF България
Всички горски обитатели имат едно желание – техният дом да бъде запазен, за което в огромна степен сме отговорни ние хората. За да насочи общественото внимание към този казус, WWF създаде тематично видео, с което призовава потребителите у нас да закупуват хартиени продукти с етикета FSC.
Новата учебна година започна и ученици и родителите купуват все повече продукти от хартия. WWF се надява, че родителите се оглеждат за книжни продукти, на които стои отличителният етикет на FSC. Именно с този пример биха научили своите деца да са отговорни и да потребяват разумно хартия и хартиени продукти.
Всеки последен петък на септември в целия свят се отбелязва денят на FSC. Тази година това е 24 септември.
Какво представлява етикетът FSC?
Темповете, с които горите по света биват унищожавани, са почти неуловими. Всяка минута гори с размерите на 27 футболни игрища изчезват безвъзвратно.
Международният етикет на FSC гарантира, че съответните продукти от дървесина не са резултат от експлоатиращо, а от социално и екологично ориентирано горско стопанство. При добив на дървесина от гори, сертифицирани по FSC, се опазва околната среда, съхранява се разнообразието на растителния и животинския свят, а и се зачитат правата на местното население и на работещите в дърводобивната индустрия.
Само дървесни и хартиени продукти, чието производство е сертифицирано според строгите принципи на FSC, могат да носят неговия етикет. Спазването на това правило се проверява от независими експерти.
Днес над 2 300 000 ха или 55% от горите в България са сертифицирани по FSC. 450 компании в дървопреработвателния бранш у нас изпълняват изискванията на сертификата.
От август 2017 г. във всички сертифицирани гори в България повсеместно се прилага национален стандарт за горска сертификация по FSC.
Какво означава FSC?
FSC (Forest Stewardship Council) е първата независима етикетираща система за горски продукти в света. Тази система се подкрепя от екологични организации, собственици на гори, дърводобивната и дървопреработвателната индустрия, браншови организации и др.
Към момента в световен мащаб по FSC са сертифицирани 228 милиона хектара горски площи, а изискванията на стандарта спазват близо 49 000 компании по света.
Подробности за кампанията на WWF за отговорни ползване на дървесина дава Яна Барзова, експерт „Гори“ на WWF – България:
„Идеята на кампанията е горската сертификация да бъде разбираема и разпознаваема за хората.
С кампанията се опитваме да накараме хората, когато избират продукти от хартия, картон и въобще от дървесина да избират такива, които имат сертификат за устойчиво управление на горите FSC. Етикетът на FSC върху продуктите гарантира, че те не са резултат от експлоатиращо, а от социално и екологично ориентирано горско стопанство.
В България от 2017 г. има национален български стандарт за дървесина, който използва сертификата на FSC.
Във всяко горско стопанство у нас се оставят минимум 5% гори във фаза на старост. В тези гори не се провеждат стопански дейности, няма човешка намеса – там не се извършва сеч и не се прокарват пътища. Точно тези гори са много важни за биоразнообразието.
Над 2 милиона гори или 55% от всички горите в България притежават този сертификат. Предимно това са държавни гори, има и общински, както и няколко частни гори.
Знакът на FSC обикновено се намира на гърба на тетрадката, тефтера или хартиеното изделие. Може и да се срещне отпред или отпечатан на страниците. Логото FSC представлява стилизирано дръвче с буквите FSC и под него има номер, по който може да се проследи откъде идва дървесината, както и коя е фирмата производител на дървесината.“
Колкото по-голямо е търсенето на FSC продукти, толкова повече гори се стопанисват устойчиво и отговорно. Всеки може да бъде част от отговорния добив на дървесина като ползва само сертифицирани по FSC продукти!
Повече относно прилагането на FSC в България можете да прочетете тук
Подробности за FSC можете да прочетете тук:
* WWF – Световен фонд за дивата природа - една от най-големите и най-уважавани независими природозащитни организации в света съществува от септември 1961 г. и развива дейности в над 100 държави с помощта на над 5 000 000 доброволци по целия свят .
От 1985 г. WWF е инвестирал над 1,165 милиарда долара в повече от 11 хиляди проекта в 130 държави.
Основните направления на работа на WWF са промените в климата, горите, сладководните басейни, океаните и бреговете, растителните и животинските видове и токсичните вещества.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg