„Ако можеха да говорят, щяха да те помолят за нещо, но не могат. Затова го правим ние от WWF. Избирай отговорно произведени продукти от дървесина. Търси продукти с етикет FSC. Научи повече“
Това гласи текстът към видеото на WWF България
Всички горски обитатели имат едно желание – техният дом да бъде запазен, за което в огромна степен сме отговорни ние хората. За да насочи общественото внимание към този казус, WWF създаде тематично видео, с което призовава потребителите у нас да закупуват хартиени продукти с етикета FSC.
Новата учебна година започна и ученици и родителите купуват все повече продукти от хартия. WWF се надява, че родителите се оглеждат за книжни продукти, на които стои отличителният етикет на FSC. Именно с този пример биха научили своите деца да са отговорни и да потребяват разумно хартия и хартиени продукти.
Всеки последен петък на септември в целия свят се отбелязва денят на FSC. Тази година това е 24 септември.
Какво представлява етикетът FSC?
Темповете, с които горите по света биват унищожавани, са почти неуловими. Всяка минута гори с размерите на 27 футболни игрища изчезват безвъзвратно.
Международният етикет на FSC гарантира, че съответните продукти от дървесина не са резултат от експлоатиращо, а от социално и екологично ориентирано горско стопанство. При добив на дървесина от гори, сертифицирани по FSC, се опазва околната среда, съхранява се разнообразието на растителния и животинския свят, а и се зачитат правата на местното население и на работещите в дърводобивната индустрия.
Само дървесни и хартиени продукти, чието производство е сертифицирано според строгите принципи на FSC, могат да носят неговия етикет. Спазването на това правило се проверява от независими експерти.
Днес над 2 300 000 ха или 55% от горите в България са сертифицирани по FSC. 450 компании в дървопреработвателния бранш у нас изпълняват изискванията на сертификата.
От август 2017 г. във всички сертифицирани гори в България повсеместно се прилага национален стандарт за горска сертификация по FSC.
Какво означава FSC?
FSC (Forest Stewardship Council) е първата независима етикетираща система за горски продукти в света. Тази система се подкрепя от екологични организации, собственици на гори, дърводобивната и дървопреработвателната индустрия, браншови организации и др.
Към момента в световен мащаб по FSC са сертифицирани 228 милиона хектара горски площи, а изискванията на стандарта спазват близо 49 000 компании по света.
Подробности за кампанията на WWF за отговорни ползване на дървесина дава Яна Барзова, експерт „Гори“ на WWF – България:
„Идеята на кампанията е горската сертификация да бъде разбираема и разпознаваема за хората.
С кампанията се опитваме да накараме хората, когато избират продукти от хартия, картон и въобще от дървесина да избират такива, които имат сертификат за устойчиво управление на горите FSC. Етикетът на FSC върху продуктите гарантира, че те не са резултат от експлоатиращо, а от социално и екологично ориентирано горско стопанство.
В България от 2017 г. има национален български стандарт за дървесина, който използва сертификата на FSC.
Във всяко горско стопанство у нас се оставят минимум 5% гори във фаза на старост. В тези гори не се провеждат стопански дейности, няма човешка намеса – там не се извършва сеч и не се прокарват пътища. Точно тези гори са много важни за биоразнообразието.
Над 2 милиона гори или 55% от всички горите в България притежават този сертификат. Предимно това са държавни гори, има и общински, както и няколко частни гори.
Знакът на FSC обикновено се намира на гърба на тетрадката, тефтера или хартиеното изделие. Може и да се срещне отпред или отпечатан на страниците. Логото FSC представлява стилизирано дръвче с буквите FSC и под него има номер, по който може да се проследи откъде идва дървесината, както и коя е фирмата производител на дървесината.“
Колкото по-голямо е търсенето на FSC продукти, толкова повече гори се стопанисват устойчиво и отговорно. Всеки може да бъде част от отговорния добив на дървесина като ползва само сертифицирани по FSC продукти!
Повече относно прилагането на FSC в България можете да прочетете тук
Подробности за FSC можете да прочетете тук:
* WWF – Световен фонд за дивата природа - една от най-големите и най-уважавани независими природозащитни организации в света съществува от септември 1961 г. и развива дейности в над 100 държави с помощта на над 5 000 000 доброволци по целия свят .
От 1985 г. WWF е инвестирал над 1,165 милиарда долара в повече от 11 хиляди проекта в 130 държави.
Основните направления на работа на WWF са промените в климата, горите, сладководните басейни, океаните и бреговете, растителните и животинските видове и токсичните вещества.
"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..
Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...
"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език. Имаше засилен интерес към конференцията както от..
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg