Регионите са важни, защото те ни дават много повече от това да се движим свободно между отделните населени места. Дават ни право и възможност на собствен избор – да останем там, където се чувстваме най-уверени.
Тази година се проведе Шестото издание на гражданския форум "Добрич в бъдеще време". Форумът е инициатива на добричкото сдружение „Граждани +“ и от 2017 г. се провежда с подкрепата и участието на Община град Добрич.
Инициативата е известна като "Глобален Добрич" и цели подпомагане на сътрудничеството на гражданската общност в града и всички хора, свързани с Добрич, но живеещи на други места по света.
Тя създава връзка с местната власт и подпомага дефинирането на проблемите и намирането на общи решения. Сред досегашните постижения "Глобален Добрич" са Фермерският пазар и 48-часовото филмово предизвикателство "Красив Добрич", реализирано в града.
Темата коментира в “Нашият ден“ социологът Гавраил Гавраилов.
“Началото на инициативата беше поставено някъде през 2010 г. преди едни местни избори, когато група граждани на Добрич сформираха местна група за натиск с искания към тогавашната местна власт.
В онзи момент имаше един много интересен проект на група активисти в Добрич – “Дупката 18-40“ – в тази възрастова група липсваха активни хора.
По-прогресивно мислещите с желание да се образоват напускат града и региона в тази възрастова група, а много малко от тях се завръщат след това. Впоследствие тази гражданска група премина през различни фази на развитие. През 2016 г. се оформи като структурирано сдружение “Граждани плюс“.
Инициативата “Глобален Добрич“ стартира тогава по идея на Пламен Пеев. Оттогава всяка година създава различни местни начини за сплотяване на общността, за анализирането и изграждането на местните символи и създаване на нови такива.
Една такава инициатива е стартирането на Фермерския пазар. Тази година за първи път присъствах на техния годишен форум “Добрич в бъдеще време“, шести поред. Бях приятно впечатлен от добрата организация, интересните лектори и най-вече от енергията на тази малка група за гражданска активност.
Участието на местните хора в инициативата би могло да бъде и по-активно.
Една от темите, която се коментираше на форума, беше свободното време на младежите и местата, които те приобщават в градската среда. Особено скейтърите, те са много характерна субкултура. В Добрич в момента се намира най-добре изградения скейт парк в страната."
Езикът на младите
Тази година “Глобален Добрич“ обявиха проект за младежки конкурси във възрастовата група – 16-29 г. Осигуриха и финансиране на реализацията им до края на тази година.
Чуйте Гаврил Гаврилов в звуковия файл.
Съвсем скоро приключи Годишната среща на местните власти в курортния комплекс “Албена“.
Повече за темите, коментирани на срещата, разказва в “Нашият ден“ Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините.
“Тази година избрахме за теми на събитието – икономическата трансформация и възстановяване, зелените решения за развитие на градовете, децентрализацията и пътя към силни и независими общини.
Създаването на индустриални зони и развитието им беше една от темите. Най-силната индустриална зона до момента в България е “Тракия икономическа зона“, нейният ръководител Пламен Панчев участваше в единия от панелите на форума.
Обсъди се как добрият пример на зоната може да бъде мултиплициран на други места в страната. Той вече е мултиплициран в района между Хасково и Димитровград, където расте един нов индустриален град. Средства за това ще има в Плана за възстановяване.
Тази технология ще се изнесе и на север. Община Русе е сключила меморандум с “Тракия икономическа зона“ и там започва изграждането на добре оборудвани индустриални терени.
Много хубав пример беше даден от кмета на Община Сливен – Стефан Радев. Общините Сливен, Ямбол и Тунджа вече са се обединили. Направили са своя инвестиционна дестинация Сливен-Ямбол и започват да работят буквално за сливането на двата града.
В момента разстоянието между тях се изминава за 50 мин. Целта им е да построят четирилентов път и двата града да бъдат свързани в метрополия.
Повече за степента на готовност на общините за децентрализация можете да чуете от Силвия Георгиева в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg