Международния ден на жестомимичните езици се отбелязва от 2018 г. с резолюция A/RES/72/161 на Общото събрание на ООН от 25 януари 2018 г. Създаден е с цел повишаване на информираността за жестомимичните езици и значението им за пълноценния живот на хората със слухови проблеми.
Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Гъркова-Калинова, председателят на Национална Асоциация на преводачите на жестов език в България (НАПЖЕБ).
“Този ден е ден за подкрепа и защита на езиковата идентичност на хората с увреден слух, както и за всички, които използват жестовия език.
Жестовите езици по света са 200 на брой и се ползват от над 70 млн. глухи по света.
Тази година Международната седмица на глухите се отбелязва от 20-и до 26-и септември.
Мотото на тазгодишния ден на жестовите езици е – “ние говорим на жестов език за човешките права“.
Ние, жестовите преводачи, сме проводници на информацията, идваща от звучащия свят. Ние сме съмишленици и сътрудници на глухите хора в отстояване на човешките им права.
На 21-ви януари 2021 г. Законът за жестов език бе приет единодушно от Народното събрание. С това официално признаване се направи решителна стъпка към постигането на човешките права за глухите хора в България.
Специалистите у нас
В състава на нашата Асоциация до момента членуват над 70 жестови преводача от цялата страна.
Упражняването на професията жестов преводач в условията, които съществуват до момента, беше нестандартно и все още е, докато заработи Законът както трябва.
От една страна тази професия съществува, от друга жестовите преводачи на практика никога досега не са разчитали на тази професия, за да се издържат финансово. Всеки един жестов преводач упражнява друга основна професия.
Чуйте повече от Милена Гъркова-Калинова в звуковия файл.
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg