Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истината за динозаврите

Владимир Николов
Снимка: Личен архив

Динозаврите са сред създанията, за които смятаме, че знаем много, заради книгите и филмите. Основна роля за това има, разбира се, „Джурасик парк“ – филм, който в известна степен се превръща в жертва на успеха си.
Първият епизод от филма е успореден с научното познание за времето си (1993), но оттам насетне визията на филма се капсулира в образа от 90-те, а палеонтологията през това време се развива шеметно и следващите епизоди са далеч по-малко интересни от онова, което науката не спира да открива за едни от най-древните обитатели на Земята.

Кога и как динозаврите се превръщат във владетелите на света отпреди 85 милиона години и колко пъти са изчезвали - това са само част от темите, които разговорът с палеонтолога Владимир Николов повдига.

Освен на археологически съкровища, България се оказва богата и на палеонтологически залежи. Първите следи от динозаври у нас са открити през 80-те години на ХХ в., но едва в първото десетилетие на новия век те са идентифицирани.

Владимир Николов участва в откритието и описването на третата находка от нептичи динозавър у нас и вероятно първата от титанозавър.

Повод за разговора с него е лекцията му в Пловдив „Когато те властваха на Земята“, организирана от Рацио в рамките на Нощта на учените.
Чуйте го, за да се убедите, че истината за динозаврите се оказва по-интригуваща и вълнуваща и от най-смелите ни предположения.


Владимир Николов
е докторант в Националния природонаучендинозаври музей при БАН, носител е на грант от The Jurassic Foundation, основана от продуцентската компания на Стивън Спилбърг. Освен учен, той е и палеоилюстратор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25
доц. Борислав Павлов

Физическият факултет на СУ е с богата програма на Софийския фестивал на науката

Закриващото събитие на ХІV Софийски фестивал на науката е посветено на най-вдъхновяващия проект на ХХ век – основаването на Европейския център за ядрени изследвания – ЦЕРН , както и 25-годишнината от българското участие в най-амбициозния проект на човечеството. То ще се проведе на 12 май в зала "Космос" .  На учените в ЦЕРН дължим интернет, надяваме..

публикувано на 11.05.24 в 08:15