Когато учителите наистина се стремят да бъдат полезни на своите ученици, те намират начина, убеден е Ангел Георгиев, един от създателите и основните двигатели на образователната платформа „Знам.бе“.
В последните години и особено в ситуация на физическа дистанция и учене от разстояние ясно пролича колко важно е да има достъпни и качествени електронни учебни и методически материали. Образователните платформи станаха незаменим помощник и на учениците, и на учителите. Споделянето на работещи и успешни практики също е все по-важен ресурс, до който прибягват преподавателите, за да се справят с предизвикателствата на извънредната пандемична ситуация, но и на всекидневните потребности на съвременните деца.
Има много търсещи, изобретателни, талантливи учители, готови да споделят опита си с колегите и да предоставят изпробвани модели, помагала и всякакви учебни материали, достъпни в електронен формат. Това мотивира екипа на „Знам.бе“ да обяви конкурс за учителски разработки, които да публикува в електронен алманах. Откликват десетки учители от всички етапи на средното училище и от всички тематични области. Какво предстои оттук нататък за образователната платформа и какво мотивира екипа да влага време, енергия и идеи за образованието на децата ни разговаряме с Ангел Георгиев в рубриката „Всичко за образованието“.
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg