"Светлината идва от изток" е заглавието на новата изложба на Дарина Янева. Тя ще продължи от 30 септември до 22 октомври, съобщават от галерия "Контраст", домакин на събитието.
"Съвършенството е посока, а не място. Визуализирайки чрез картините си мъдростта на Изтока, Дарина внася своя принос в експлоатираната идея за Изтока като носител на светлината, на надеждата, за Пътя към съвършенството, този, който няма крайна цел за достигане. Той е само посока към възвисяването, безкрайното усъвършенстване на самия себе си" – казва за изложбата проф. Аксиния Джурова и допълва –
Не се учудвам от избора на заглавието от Дарина Янева. Следя развитието ѝ от години и нейния път като художник, търсещ и улавящ все по-изплъзващата се хармония в равновесието, което е съществувало, когато човекът е живял в разбирателство с природата. Познавам излъчващите духовно спокойствие и тишина пастели, обгърнати в характерната за нея приглушена светлина и въпреки това бях любопитна какво ще се случи след пребиваването й в Китай (2019), тази източна страна, докосването до която е като жигосване, обсебва те завинаги. Навлиза в духовния ти свят в двете крайности, да го разтърси неспасяемо или да го завърши като изконно състояние, търсено от началото на Пътя и намерило своя сюблимен израз".
За изложбата разказва в “Нашият ден“ Дарина Янева.
“Историята на изложбата е дълбока и е тръгнала доста отдавна. Даже когато е тръгнала, може би не съм знаела, че ще се случи.
Темата за преодоляването на различни стереотипи в начините на рисуване с използване на различни материали е тръгнала отдавна при мен.
В последната година имах хубава провокация от проф. Джурова за създаване на параван, който да олицетворява пътуването на Изток. Беше свързано с изложба, която тя направи през лятото.
Тази провокация даде възможност да се обърна по-надълбоко в техниката на работа върху оризова хартия с тушове, които са много характерни за създаване на произведения на Изток. Това беше едно пътуване, което започна чрез провокация към самата мен."
Трудностите
"Те бяха по-скоро как да направя подбора и да спра в моите интереси. Темата за наблюдаване, за съзерцание, създаване на произведения, свързани с възхищенията от празниците през пролетта в Япония, наречени “Сакура“, е тръгнало много отдавна при мен.
Това беше една от първите идеи в новите ми картини."
Чуйте повече за изложбата от Дарина Янева в звуковия файл.На 24 май 2010г Дарина Янева е удостоена със сертификат и значка “Златна книга” за принос в развитието и представянето на българската култура.
През 2002 година е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти, представени в световното списание “Pastel Artist International’.
Дарина Янева е завършила Национална художествена Академия в класа на проф.Венко Колев. Член е на Съюза на българските художници. Има над 25 самостоятелни изложби в България, Австрия, Полша, Хърватска, Словакия, Будапеща и Турция и участие в общи изложби и пленери в Швеция, Словения, Белгия, Италия, Кореа, Полша, Хърватска, Турция и България. През 2002 година художничката беше представена в Интернационален форум ИНАРТ, Пловдив. Дарина Янева е един от основателите и съорганизаторите на международния фестивал “Художници, Балчик, Любов”.
Дарина е основател и ръководител на Академия за детско творчество “ДАЯ”.Част от дейността на Академията са проектите: “Децата на Маниса призовават всички световни лидери за мир” под патронажа на кмета на Маниса, Турция; “Какво говорят рибите” – един от съвместните й проекти с Община Балчик; “Да опознаем миналото, за да изградим по-добро бъдеще”- заедно с Посолството на Р.България в Анкара проектът стартира с ученици от гимназии по изкуствата от Анкара и Казанлък; „Да прегърнем Земята” – част от програмата на Столична община „София 130 години – столица на България” – картички, нарисувани от децата на столицата изпратени до кметовете на всички столици по света. Дарина Янева живее и работи в София. Обича да е сред природата, да пътува и да пуши наргиле.
Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg