Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съпротивата на Дубравка Угрешич

Дубравка Угрешич
Снимка: Ани Петрова

Най-новата книга на Дубравка Угрешич на български е сборник с есета под заглавието „Епохата на кожата“. В типичния си стил на съпротива спрямо статуквото, фалша, лъжите, подмяната, национализма, омразата, насилието във всички области на живота, политиката и творчеството, тя за пореден път доказва майсторството си на разказвач и мислител. 

Есетата ѝ са кратки, ударни, запомнящи се. Тя не спестява нищо дори на собствената си Хърватия, не се притеснява да бъде некоректна, но да изрази мнението си, което винаги е подкрепено с интересни примери и чувство за хумор.

Книгата започва с две мрачни ромски приказки и есето, дало заглавието ѝ, а завършва с есето „Археология на съпротивата“ и героя на Храбал от „Прекалено шумна самота“ – „начетен самотник, аутсайдер, неудачник, бездомник, „юродиви“, жертвен агнец на своето време, който вече трийсет и пет години работи в пункт за стара хартия“. Благодарение на потомците му, казва ни Дубравка Угрешич, „ръкописите не горят. Дори когато са хвърлени на книжната клада, те се смеят с тихия смях на съпротивата“. Дали писателката е станала оптимист, надявайки се на потомците? 

Чуйте разговора с преводачката Жела Георгиева за „Епохата на кожата“ в Международния ден на преводача.

Снимки – изд. Колибри


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Ropotamo CO и музикалната импровизация

Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика.  Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..

публикувано на 10.02.25 в 15:05
Кин Стоянов, Николай Табаков, Костадин Димовски и Антон Митов (от ляво надясно)

Николай Табаков и новата му книга "Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор"

Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25