Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съпротивата на Дубравка Угрешич

Дубравка Угрешич
Снимка: Ани Петрова

Най-новата книга на Дубравка Угрешич на български е сборник с есета под заглавието „Епохата на кожата“. В типичния си стил на съпротива спрямо статуквото, фалша, лъжите, подмяната, национализма, омразата, насилието във всички области на живота, политиката и творчеството, тя за пореден път доказва майсторството си на разказвач и мислител. 

Есетата ѝ са кратки, ударни, запомнящи се. Тя не спестява нищо дори на собствената си Хърватия, не се притеснява да бъде некоректна, но да изрази мнението си, което винаги е подкрепено с интересни примери и чувство за хумор.

Книгата започва с две мрачни ромски приказки и есето, дало заглавието ѝ, а завършва с есето „Археология на съпротивата“ и героя на Храбал от „Прекалено шумна самота“ – „начетен самотник, аутсайдер, неудачник, бездомник, „юродиви“, жертвен агнец на своето време, който вече трийсет и пет години работи в пункт за стара хартия“. Благодарение на потомците му, казва ни Дубравка Угрешич, „ръкописите не горят. Дори когато са хвърлени на книжната клада, те се смеят с тихия смях на съпротивата“. Дали писателката е станала оптимист, надявайки се на потомците? 

Чуйте разговора с преводачката Жела Георгиева за „Епохата на кожата“ в Международния ден на преводача.

Снимки – изд. Колибри


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50