Искра Ангелова е актриса, журналист и преводач. Тя е и част от Свободния артистичен съюз, който организира “Артмаратон на свободните духом“, първата обществена инициатива на Съюза.
Пилотното издание ще продължи от 1 до 4 октомври в Thеatro на ул. "Върбица" 12.
Четири дни „Артмаратон на свободните духом“
Свободния артистичен съюз (САС) е новосъздадената през 2020 г. организация, която обединява свободните духом хора на изкуството от всички гилдии – свободни и на щат.
Искра Ангелова е главен герой в “Нашият ден“
“Много малко хора са готови да бъдат герои в днешните трудни времена. А тези, които са готови да бъдат, често се превръщат в изкупителни жертви. Особено по нашите Балкански места, когато жена е по-революционно настроена, казва каквото мисли или много работи, или пък е много способна, не я приемат с добро око. Без да звуча феминистки, но тук от жените се очакват други неща. А ние се опитваме успоредно с семействата, децата и домакинството да работим и то с цялото си сърце, идеи, хъс и талант, но не винаги се получава.
Времената са много трудни и хората много се наплашиха – призовавам ги да запазят детето и поета в себе си. Във всеки има по едно дете и един поет."
Компромисите
"Стремила съм се цял живот да не правя компромиси и да си плащам цената. Дали това е героично, вероятно се разбира след това.
За жалост покрай епидемията привикнахме към смъртта. Чуваме топли думи за хората едва когато си отидат."
Американски възпитаник
"Едното образование, по журналистика, получих в САЩ. Там всеки напълно легитимно преследва мечтите си и никой не го гледа накриво. Докато тук всеки, който се опитва нещо да променя и помръдва, бива обявен за мрънкалник.
У нас се получи така, че хората на изкуството, и то много талантливи, работеха до края на живота си в разни институции на смешни заплати, за да могат да продължат да свирят. Други напуснаха страната. Актьорите и писателите – те са принудени да седят близо до корените си заради езика. Четвърти са на свободния пазар и вече година и половина без възможност да упражняват професиите си.
Това са хората, за които съм заставала и съм се борила с каквито средства мога. Преди средството ми беше телевизионният екран, сега са статиите в OFFNews – всякакви средства, които намеря."
Свободният артистичен съюз
"Година бяхме заедно, мислехме, че идеите ни са общи – да се намерят начини да се въздейства на общественото мнение, за да се помогне на хората на изкуството и на свободна практика, и на щат.
Опитът на българите да бъдат заедно в него са сякаш обречени. Винаги накрая едно начинание, ако е по-неуспешно, отколкото се е очаквало, има изкупителна жертва.
Много е трудно, ако си на свободна практика, да се продаваш на този пазар като гладиатор, защото пазар няма.
Ще продължавам да апелирам бюджетът за култура в България да е по-висок, да не е 0,5%. За това, че трябва българската култура да е извадена като визитна картичка на България пред света, а не да ни знаят като гастарбайтери и корумпирани типове.
През всичките години политическият елит не осъзна това, че всъщност имаме страхотно изкуство и то живо – то може да бъде притегателна сила.
Няма как сериозно професионално изкуство – с голяма трупа, сценография да бъде финансирано с 1000-2000 или 5000 лева.
Повече за “Артмаратон на свободните духом“ и ситуацията със свободните артисти в момента можете да чуете от Искра Ангелова в звуковия файл.
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg