Искра Ангелова е актриса, журналист и преводач. Тя е и част от Свободния артистичен съюз, който организира “Артмаратон на свободните духом“, първата обществена инициатива на Съюза.
Пилотното издание ще продължи от 1 до 4 октомври в Thеatro на ул. "Върбица" 12.
Четири дни „Артмаратон на свободните духом“
Свободния артистичен съюз (САС) е новосъздадената през 2020 г. организация, която обединява свободните духом хора на изкуството от всички гилдии – свободни и на щат.
Искра Ангелова е главен герой в “Нашият ден“
“Много малко хора са готови да бъдат герои в днешните трудни времена. А тези, които са готови да бъдат, често се превръщат в изкупителни жертви. Особено по нашите Балкански места, когато жена е по-революционно настроена, казва каквото мисли или много работи, или пък е много способна, не я приемат с добро око. Без да звуча феминистки, но тук от жените се очакват други неща. А ние се опитваме успоредно с семействата, децата и домакинството да работим и то с цялото си сърце, идеи, хъс и талант, но не винаги се получава.
Времената са много трудни и хората много се наплашиха – призовавам ги да запазят детето и поета в себе си. Във всеки има по едно дете и един поет."
Компромисите
"Стремила съм се цял живот да не правя компромиси и да си плащам цената. Дали това е героично, вероятно се разбира след това.
За жалост покрай епидемията привикнахме към смъртта. Чуваме топли думи за хората едва когато си отидат."
Американски възпитаник
"Едното образование, по журналистика, получих в САЩ. Там всеки напълно легитимно преследва мечтите си и никой не го гледа накриво. Докато тук всеки, който се опитва нещо да променя и помръдва, бива обявен за мрънкалник.
У нас се получи така, че хората на изкуството, и то много талантливи, работеха до края на живота си в разни институции на смешни заплати, за да могат да продължат да свирят. Други напуснаха страната. Актьорите и писателите – те са принудени да седят близо до корените си заради езика. Четвърти са на свободния пазар и вече година и половина без възможност да упражняват професиите си.
Това са хората, за които съм заставала и съм се борила с каквито средства мога. Преди средството ми беше телевизионният екран, сега са статиите в OFFNews – всякакви средства, които намеря."
Свободният артистичен съюз
"Година бяхме заедно, мислехме, че идеите ни са общи – да се намерят начини да се въздейства на общественото мнение, за да се помогне на хората на изкуството и на свободна практика, и на щат.
Опитът на българите да бъдат заедно в него са сякаш обречени. Винаги накрая едно начинание, ако е по-неуспешно, отколкото се е очаквало, има изкупителна жертва.
Много е трудно, ако си на свободна практика, да се продаваш на този пазар като гладиатор, защото пазар няма.
Ще продължавам да апелирам бюджетът за култура в България да е по-висок, да не е 0,5%. За това, че трябва българската култура да е извадена като визитна картичка на България пред света, а не да ни знаят като гастарбайтери и корумпирани типове.
През всичките години политическият елит не осъзна това, че всъщност имаме страхотно изкуство и то живо – то може да бъде притегателна сила.
Няма как сериозно професионално изкуство – с голяма трупа, сценография да бъде финансирано с 1000-2000 или 5000 лева.
Повече за “Артмаратон на свободните духом“ и ситуацията със свободните артисти в момента можете да чуете от Искра Ангелова в звуковия файл.
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg