Театър „Азарян“ представя на 7 и 8 октомври спектакъла „Шахнаме: Сказание за Зал“ по творбата на един от най-великите персийски поети – Фирдоуси.
Вдъхновен от епоса „Шах-наме“ или „Книга на царете” (1010), включен в списъка на ЮНЕСКО „Шедьоври в устното и нематериално наследство на човечеството“, представлението вплита драма, танц и музика на живо. С него през 2020-а се отбелязаха две големи годишнини, свързани с иранската култура –1010 години от създаването на персийския епос „Шахнаме“ и 1000 години от смъртта на Фирдоуси.
Текстът, писан в продължение на 35 лета, разказва историята на Древна Персия и изиграва изключителна роля за запазването на персийския език, религия и фолклор.
Постановката е реализирана с помощта на Министерство на културата, Столична община, Индологическа фондация „Изток-Запад“, Фонд за стратегическо развитие към НБУ и фондация „Етюд“. Тя получи номинация за режисурата на Елена Панайотова за наградата на Столична община в категория „ярки постижения в областта на културата“ през 2021 година.
В „Шахнаме: Сказание за Зал“ на театър „Азарян“ участват: Добрин Досев, Жана Рашева, Велислав Павлов, Севар Иванов, Васил Ряхов, Ралица Стоянова, Росен Михайлов, както и студенти от НБУ.
Превод: Йордан Милев, Режисьор и сценична версия: Елена Панайотова, Сценограф: Юлиян Табаков, композитор: Николай Иванов (група ОМ), хореограф Росен Михайлов, изпълнения на живо: Марина Великова. Фотограф: Иван Дончев.
Актрисата Жана Рашева разказва повече в "Артефир".
Снимки – Иван Дончев, предоставени от Театър "Азарян", и личен архив
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg