Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

19 октомври – Ден на българския лекар

Диян Ганев - какво е да си млад лекар в България

Д-р Диян Ганев с наградата "Студент на годината"
Снимка: НПСС

На 19 октомври честваме професионалния празник на българския лекар – денят на Свети Иван Рилски Чудотворец, небесен покровител на българския народ.

Денят се чества от 1996 година. Тогава Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски.

Диян Ганев е студент на годината за 2020 г. Тази пролет беше избран за председател на новоучреденото Сдружение на младите лекари към Столичната лекарска колегия на Българския лекарски съюз. Диян е един от първите доброволци в Covid отделенията, занимава се с инициативата "Студенти срещу Covid".

Тръгва от Стара Загора, където завършва търговско-банковата гимназия, за да стигне до Медицинския университет в София, а от там и до университета в Осака – Япония. Преминава през участието – и то като иновационен директор в известния стартъп за биотехнологии Printivo, който си поставя за цел да отгледа изкуствена тъкан.

Интересите на Диян са и в областта на генетиката, направил е сайт на тази тема. Той е и основател на Института за бъдещия геном.

Диян Ганев е главен герой в “Нашият ден“

“Честит празник на всички лекари и медицински професионалисти, които ни слушат. Много бързо намерихме подкрепа за създаване на Сдружението на младите лекари и то към съсловната организация в София.

Защо заминават младите лекари?

В България нещата не са много добре уредени. Младият лекар у нас сам трябва да установи къде има възможност да започне специализация, къде може да придобие допълнителна квалификация. Сам трябва да финансира голяма част от обучението си.

В България частната практика и частното финансиране на образованието не е добре развито, имаме една Национална здравна каса. Това не е начинът, по който държавата трябва да мисли за своите лекари.

Вярвам, че предстои промяна на този начин на финансиране, защото пандемията оголи твърде много системата и я постави на преден план.

Чуйте Диян Ганев в звуковия файл.


Снимка: Фейсбук - личен профил МУ, София, НПСС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46
Анелия Торошанова и адв. Пламен Димитров

Когато се качиш на колата пил или дрогиран, това е умисъл

Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..

публикувано на 23.05.25 в 13:10

129 ОУ "Антим I" чества 130 години знание и традиция

В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..

публикувано на 23.05.25 в 12:49

Българите в Южна Германия празнуват 24 май с единство и родолюбие

В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..

обновено на 23.05.25 в 12:42