Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е нормално – "Между зверове и ангели"

Снимка: mcusercontent.com

„Какво е нормално“ е сътрудничество от три части между галерия „Радиатор“, Ню Йорк, и галерия „Структура“, София. Провежда се онлайн чрез създаване на уникална кураторска платформа за обмен на идеи, представена в поредица от изложби с куратори Наоми Лев, Борис Костадинов и Грегъри Волк.
 
„Какво е нормално“ e опит за преразглеждане на популярните в момента формати за представяне на съвременно изкуство онлайн. 

Проектът на Борис Костадинов „Между зверове и ангели“ изследва механиката на взаимодействието между човек и изкуство, при което машината е централен инструмент, посредник и вдъхновение. „Между зверове и ангели“ представя произведенията на 11 забележителни автори с международна кариера, за които Новата медийна епоха (New Media Age) е естествена среда за идейно и професионално развитие. Те задават въпроси не само за това как функционират новите технологии в съвременното изкуство, но интерпретират и дискутират Третата индустриална революция с нейните практики, политиките, икономиката, творческия потенциал, вкуса, етиката, естетиката, образованието и маркират настъпващата качествено нова ера в историята на човечеството.

Изложбата е базирана на произведения, които съществуват единствено в дигитална среда. Това е изкуство, което е започнато и завършено „като файл“. Тук не се става дума за използване на информационни технологии за създаването на художествен продукт, който впоследствие би намерил своя материален живот в което и да е физическо изложбено пространство. Средата за излагане и развитие на „Между зверове и ангели“ е само и единствено онлайн пространството.

Именно защото изложбата живее изцяло в екосистемите на дигиталния океан, то нейното разглеждане, асимилиране и критически анализ предполагат съпричастност, разбиране и естествено – технологичен опит и любопитство към изкуствения интелект и творческата дейност, предпоставена от него.

Пандемията наложи шоково и тотално преосмисляне, едно голямо завръщане и реабилитация на изкуството в дигитална среда. Днес международната артобщност възприема и експлоатира по-бързо от всякога, виртуалните възможности за създаване, консумиране и разпространение на съвременно изкуство. Затова „Между зверове и ангели“ се занимава и с пазара на изкуство, крипотовалутите, с новата икономическа и социална позиция на артиста, както и с новаторската концепция за това, че стойността на едно произведение се състои само и единствено в неговата идея, а не във физическия материал, от който то е създадено.

„Какво е нормално“ не би било възможно без активното сътрудничество на Мария Василева, Тамаш Вези и Даниела Костова. Координатор: Гергана Мудова.

Всички проекти са достъпни на специално разработения уебсайт www.whatisnormal2021.com и чрез онлайн платформите на Structura и Radiator. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата на република България. Аудиоразходката Crossing Views се реализира благодарение на програмата за Социално ангажирано изкуство към Национален фонд "Култура".

Изкуствоведът от галерия "Структура" Мария Василева и Борис Костадинов, куратор на изложбата „Между зверове и ангели“, разказват повече в "Артефир".

Снимки – mcusercontent.com, whatisnormal2021.com, предоставени от галерия "Структура"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Актрисата Джуди Денч

Джуди Денч и Шекспир

Едно голямо интервю с двама главни герои – Джуди Денч и Шекспир – това е книгата "Шекспир – мъжът, който плаща наема". В нея са публикувани разговорите ѝ с актьора и режисьор Брендан О’Хей, приятел на Джуди Денч.  Макар да не е предполагал, че от тях ще стане книга, в крайна сметка тя се е получила интересна, познавателна и на места много забавна..

публикувано на 10.07.25 в 17:50

Шон Спанглър представя “Нишови форми” в галерия “Аросита”

Въпреки че възприемам създаването на изкуство като интимен акт между човека и материала, то по своята същност остава дълбоко насочено към общността. В тези моменти материята се преобразява в артефакти, неразривно свързани с преживяванията на другите — с тяхната способност да обогатяват живота, да пораждат връзки и да изграждат отношения с артисти по..

публикувано на 10.07.25 в 17:05

Фестивал "Пясъчни творения" с девето издание в Балчик

На 12 юли 2025 г. (събота) на плаж "Двореца" сред вълшебната атмосфера на "Двореца" – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, Балчик ще бъде домакин на деветото издание на детския фестивал "Пясъчни творения", съобщи в "Артефир" неговият създател и организатор Мартин Кръстев. Участниците ще имат на разположение час да сътворят..

публикувано на 10.07.25 в 16:35

Хофкино в Гьоте-институт

За шести път през лятото в двора на Гьоте-институт, България, се прожектират документални филми от Германия. Тазгодишната програма "Съвременно германско документално кино под открито небе" се открива днес (10 юли) с "Наследството на Пандора" на режисьорката Ангела Кристлийб. Филмът е от 2024 година и разказва за един от гигантите на европейското кино..

публикувано на 10.07.25 в 16:07

Смолян отново е дом на световното документално кино

"Родопи филм фест" започва днес от 19 ч. в Смолян поред Регионалната библиотека "Николай Вранчев". Акцентите от фестивалната програма в "Нашият ден“ представя програматорът Илияна Перянова . "Родопи филм фест" съживява традицията на едно от най-емблематичните в миналото филмови събития у нас – форума "Преглед на творчеството на младите..

публикувано на 10.07.25 в 10:12