Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

27 октомври – Световен ден на аудиовизуалното наследство

Снимка: Pixabay

Празникът се чества от 2005 г. с резолюция 53 на 33-та сесия на Генералната конференция на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), за да се съхранят аудиовизуалните документи като филми, радио- и телевизионни програми, аудио- и видеозаписи, които са уникално свидетелство за икономическото, политическото и социалното развитие на обществото. В България се чества от 2006 г.

Как съхраняваме у нас аудиовизуалното наследство?

Темата коментира в “Нашият ден“ Кръстю Гергинов, професор хонорис кауза на УниБИТ и доктор по история.

“Въпросът за аудиовизуалното наследство е разглеждат и третиран отдавна в редица страни на Европа. Неслучайно през 1988 г. в Париж беше проведен конгрес на Международния съвет на архивите по тази основна тема.

По принцип аудиовизуалните документи, особено днес, когато информационното общуване на хората по света е на изключително високо ниво, са най-атрактивните, най-интересните документи, които предизвикват не само голям интерес, но и рязко засилване на използването им от различните институции, които ги съхраняват."

В България

"В Република България с аудиовизуални документи се занимават основно три институции. На първо място това е Българската национална филмотека, създадена през 1952 г., следват архивите на Българското национално радио и Българската национална телевизия. Тези три институции работят и предоставят своите архиви под методическото ръководство на Държавна агенция “Архиви“."

Проблеми при съхранението

"Първият проблем това е материално-техническата база. И БНР и БНТ, и Българската национална филмотека успяха да създадат сравнително приемливи условия, но тези условия не са близки до условията в най-развитите страни. Необходими са изключително много средства и добре подготвени кадри.

УниБИТ подготвя такива кадри. Една част от кадрите, които в момента работят в БНТ, БНР и Държавна агенция “Архиви“, са възпитаници и са получили своята квалификация в УниБИТ."

Чуйте Кръстю Гергинов в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17