Световният ден на ерготерапията е отпразнуван за първи път на 27 октомври 2010 г. Инициативата е на Световната федерация по ерготерапия (WFOT), която включва в себе си 73 национални ерготерапевтични асоциации или организации.
Независимост и адаптиране на средата – как един ерготерапевт променя живота на хората с физически, умствени и емоционални отклонения?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Петя Минчева, преподавател в Русенския университет и представител на Асоциацията на българските ерготерапевти в Световния ден на ерготерапията.
“Това, с което се занимава ерготерапевтът, е да помага на хора в техните ежедневни дейности. Тези групи са деца с различни видове физически и умствени увреждания, с аутизъм и изоставане в развитието.
Въпреки че в България все още не се е наложила като професия, която работи и с възрастни, в световен мащаб се практикува при хора, получили травми или след инсулти, с умствена изостаналост, психични заболявания и ортопедични заболявания.
В момента у нас по-добре развита е с децата, но се надявам в близко бъдеще да имаме възможност да я развие и с възрастни хора. Това могат да бъдат и вече младежи над 18 години, хора в трудоспособна възраст.
Ерготерапията има голямо значение и за хора, които са в пенсионна възраст, за запазване на тяхната самостоятелност. Тези хора имат желание и потенциал да не бъдат в тежест на своите близки. Можем много да помогнем в тази насока."
Средствата
"Основното средство, което използваме, са дейностите. Това е различният фокус от другите професии, че не се фокусираме толкова върху физическото или умственото състояние, независимо какъв е проблемът.
Например при хора, които имат някакъв неврологичен проблем, който води до двигателен дефицит, до загуба на памет и ориентация, няма да може да се справя в дейностите по самообслужване – хранене, самостоятелно ходене до банята и други. С такъв човек ще работим за тези дейности, които за него са най-важни."
Чуйте доц. Петя Минчева в звуковия файл.
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..
Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..
"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg