В Националната художествена гимназия в Сливен учениците в момента са изцяло в онлайн режим, а в последните три седмици бяха на ротационен принцип. Каква е спецификата на гимназията и как преминават часовете и обучението в електронна среда?
Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Дойчинов, директор на гимназията и учител по иконопис.
“Когато електронната среда е съпътстваща форма на комуникация, е изключително полезна, но когато се превърне в основна, започваме да понасяме и негативите. Работим много ефективно в тази среда, но с ограниченията, които тя носи.
Художник от разстояние
Разковничето е между знание и умение. Знанието може да бъде придобито за пет минути, умението – не. Повечето от нас са виждали билярд, обяснявали са им, че когато ударят топката тук и тя удари другата ще стане определено нещо, но то не става и след много опити някои от нас могат да го направят. Нещо подобно се случва във всички практически умения. Затова за нас беше бич моментът, в който изцяло преминахме в електронна среда.
За щастие през миналата година целия втори срок беше дадена възможност на училища като нашите да комбинират присъственото обучение с електронното, затова втория срок успяхме да вземем на живо практическите предмети. В момента нямаме тази възможност."
Специфики на училищата
"В бъдеще ще трябва да се работи в тази посока – спецификата на училищата с професионална подготовка, училища с по една паралелка, училища, които са си осигурили възможност за безопасна среда – да имат възможността на малки групи в определен ритъм да могат да придобиват и тези практически умения.
Миналата година успяхме да минимизираме щетата върху нашите ученици, ако сега се задържим прекалено дълго в отдалечена среда, това става много трудно.
Имаме три специалности, обучаваните в специалност “текстил“ ще страдат най-много. И 200% да даде учителят от себе си в електронна среда, ученикът може да достигне до 60. 60% е малко за художника."
Изход от ситуацията
"Хибридно обучение при първа възможност. Освен общо решение за всички училища, да има възможност да се решава специфично за всяко едно училище.
Такава опция трябва да бъде отворена в заповедта на министъра, което ще ни развърже ръцете."
Тестовете като вариант
"От страна на родители и ученици, няма хора, които не биха се тествали. Но, ако един човек тества 120 деца, колкото са нашите ученици, и сложим по минута на ученик, за да бъде тестван, това са два часа. Ако го правят двама човека, става по един час.
При нас е доста сложно, защото не започваме с цели класове, започваме с групи понякога разделени на три."
Ваксиниране
"Като навсякъде имаме разногласия в тази посока, но около 70-75% от преподавателите са ваксинирани с по две игли, има и с по три."
Чуйте Александър Дойчинов в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..
Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg