Семейството предопределя кой съм аз, а с това и моя живот. Семейството ми е на свой ред предопределено от миналото, от хора, които не познавам. Знам ли достатъчно за семейството си? Знам ли наистина кой играе ролите на майка, баща, брат, сестра, баба, дядо? Познавам ли истинските хора в неговата архитектура? Мога ли да удържа могъщата му притегателна сила, или мога да го видя и отстрани?
В тази спирала на времето и родовите връзки се спуска Петър Вълчев, за да се появи неговата „Семейна гравитация“.
За проекта Петър Вълчев разказва: „Фотографският ми цикъл “Семейна гравитация” е вече с 9-годишна история и повече от 70 фотографии. Той започна четири години след като бях напуснал родното ми място. Живеех в столицата, следвах в академията кино и фотография и тази естествена дистанция ми даде възможност да погледна своето семейство отстрани. По това време бях открил панорамния формат като “собствения” ми стил, в който мога да работя свободно. И така започнах първо с бабите ми и дядо ми. Помествах портретите им в панорамата, която обитават те.
Неусетно започнах да виждам техния свят, до неотдавна мой, по различен начин. Стаите на старата къща, в които бях израснал, бяха други, дворът беше друг, улиците бяха други, лицата им вече бяха други. Да видиш, че зад ролите, зад думите: мама, тате, брат, сестра, баба, дядо, стоят хора. Хора, които за първи път видях извън рамките на семейната конструкция. Хора, които започнах да опознавам, и това пътуване продължава и до днес. Това е цикъл, който искам да ме съпровожда по време на целия ми живот.”
Изложбата може да бъде видяна от 3 до 17 ноември в Doza Gallery, София
Снимки – Петър Вълчев, Doza Gallery
Чуйте повече от звуковия файл.
Петър Вълчев е роден в град София през 1988 година, но родният му град е подбалканският Пирдоп. Завършва НАТФИЗ с две специалности кино и фотография. През 2012 г. снима дебютния си филм като режисьор „Шшшт... Попей ми!“ (селектиран на фестивалите Skopje International Film Festival и Asterfest, Vilnius International Film Festival, Balkan Film and Food Festival.) заедно с Андрей Волкашин.
През 2018 г. излиза документалният му филм “Монолог в антракта”. Филмът има повече от 40 световни премиери на едни от най-големите кинофестивали, 6 награди, между които за най-добър документален филм и 2 за най-добър монтаж.
През 2018 г. Петър Вълчев представя изложбата си “Семейна гравитация” в Южна Корея. Изложбата е част от най-големият фотографски форум в Западна Азия и е представена в Националния фотографски музей на Корея “Донг Ганг” за период от една година. През 2021 г. излиза новият му игрален късометражен филм “Лека нощ, Лили”. Петър е отново сценарист, режисьор на филма. Филмът “Лека нощ, Лили” печели за най-добър български късометражен филм на фестивала “IN THE PALECE”, което му дава пропуск към и възможност да се яви за селектиране на "Оскар"-ите през 2023.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg