„Хотел между тоя и оня свят” е най-новото заглавие в афиша на Театър „Българска армия”. Постановката е на Иван Урумов по пиесата на световноизвестния френско-белгийски драматург Ерик-Еманюел Шмит.
„Провокацията дойде от „сега” – времето, което изненадващо ни напъна да живеем в една екстремална ситуация, с безкрайно много неизвестности – най-вече неизвестността за утрешния ден, за собствената ти работа, какво ще бъде около теб, близките ти... Това провокира в мен нуждата да се занимаем с тази пиеса, която във всеки случай дава една усмивка и един особен поглед към подобен вид ситуации и напрежение, в което е поставено цялото човечество. Спектакълът, който направихме, не просто не е песимистичен или черен, или тежък. Обратно – той е по някакъв начин забавен, по някакъв начин смешен, по някакъв начин атрактивен.
Човекът съдържа в себе си всичко – и тъмното, и светлото, и смешното, и тъжното. Но тогава, когато е поставен в ултра екстремна ситуация на абсолютно неизвестно, неподлежащо на представите му за живота място, той изведнъж започва да изважда най-важното от себе си, онова, което го сюблимира като човек. Отърсва се от всички външни и привидни неща, които са част от „тоалета” му, който той облича, за да живее дадения си живот. И това е най-красивото в този спектакъл и в тази пиеса – че всъщност точно тази крайна ситуация те кара да цениш живота, който има своите красоти – от най-дребната до най-голямата. В крайна сметка всичко опира до любовта”, сподели преди премиерата режисьорът Иван Урумов.
В представлението участват актьорите Дарин Ангелов, Георги Къркеланов, Антоанета Добрева - Нети, Иван Радоев, Ели Колева, Анастасия Ингилизова, Ясен Атанасов, Владимир Матеев.
Сценографията и костюмите са на Нина Пашова, музиката – на Добрин Векилов - Дони.
Премиерните представления са на 5, 11 и 19 ноември.
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg