Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Урумов: Крайната ситуация те кара да цениш живота

2
Снимка: tba.art.bg

„Хотел между тоя и оня свят” е най-новото заглавие в афиша на Театър „Българска армия”. Постановката е на Иван Урумов по пиесата на световноизвестния френско-белгийски драматург Ерик-Еманюел Шмит.

„Провокацията дойде от „сега” – времето, което изненадващо ни напъна да живеем в една екстремална ситуация, с безкрайно много неизвестности – най-вече неизвестността за утрешния ден, за собствената ти работа, какво ще бъде около теб, близките ти... Това провокира в мен нуждата да се занимаем с тази пиеса, която във всеки случай дава една усмивка и един особен поглед към подобен вид ситуации и напрежение, в което е поставено цялото човечество. Спектакълът, който направихме, не просто не е песимистичен или черен, или тежък. Обратно – той е по някакъв начин забавен, по някакъв начин смешен, по някакъв начин атрактивен.

Човекът съдържа в себе си всичко – и тъмното, и светлото, и смешното, и тъжното. Но тогава, когато е поставен в ултра екстремна ситуация на абсолютно неизвестно, неподлежащо на представите му за живота място, той изведнъж започва да изважда най-важното от себе си, онова, което го сюблимира като човек. Отърсва се от всички външни и привидни неща, които са част от „тоалета” му, който той облича, за да живее дадения си живот. И това е най-красивото в този спектакъл и в тази пиеса – че всъщност точно тази крайна ситуация те кара да цениш живота, който има своите красоти – от най-дребната до най-голямата. В крайна сметка всичко опира до любовта”, сподели преди премиерата режисьорът Иван Урумов.


В представлението участват актьорите Дарин Ангелов, Георги Къркеланов, Антоанета Добрева - Нети, Иван Радоев, Ели Колева, Анастасия Ингилизова, Ясен Атанасов, Владимир Матеев.

Сценографията и костюмите са на Нина Пашова, музиката – на Добрин Векилов - Дони.

Премиерните представления са на 5, 11 и 19 ноември.

Снимки: Театър „Българска армия”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28