Кои са “новите селяни“ и увеличават ли се те? Какви са причините за бягството на млади хора от градовете?
Темата коментира в “Нашият ден“ социологът и журналист Гавраил Гавраилов.
“Прекарвайки всеки ден в големия град, се чудя защо не съм се преместил. Пандемията отключи желанието на градските хора да потърсят бягство от мръсотията сред по-чистата селска природа. Вероятно тази тенденция ще продължи.
За 2020 г. имаме някъде около 85 000 “нови селяни“. Преброяването ще покаже каква е реалната картина, но със сигурност тази тенденция ще продължи. Просто защото условията за живот в големите градове стават все по-непоносими.
Проблеми са също липсата на чиста храна, качествен транспорт и особено липсата на места в яслите и детските градини. И когато всички тези те се умножат в една стресова ситуация, в която в момента живеем, младият човек си задава въпроса – “Защо трябва да правя тази кариера, след като мога да отида някъде на село и да започна собствен бизнес и евентуално да се чувствам много по-щастлив?“. Всички тези неща в града, щастието като цяло, все повече липсват.
Има и хора, които не са успели да се адаптират, избирайки преместване на село, това са обикновено градските мечтатели, които отиват на село с една идеалистична представа за живота там.
Освен борбата с енергийната бедност на село има и много други проблеми, свързани с основна липса на социални услуги."
Чуйте какво затруднява хората, които се преместват на село, от Гавраил Гавраилов в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg