Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Симитчиев: Изкуството открива въпроси, а не дава отговори

Неговите произведения са мащабни и изложбената зала е трудно да ги побере

4
Снимка: Национална галерия / Любомир Ковачев

Васил Симитчиев се завръща със своите артистични открития, с резултатите от своя дълъг път в съвременната култура – със селекция от знакови произведения и нови проекти в изложбата на Националната художествена галерия „Квадрат 500“. „След мащабите на Кристо няма друг българин с тази решителност, глобална артистична визия и творчески размах”, казва за Симитчиев изтъкнатият професор Станислав Памукчиев.

Васил Симитчиев е концептуален художник в най-пълния смисъл на думата. Идеите са суровината на неговото изкуство и както сам казва – веднъж осъществени, те губят половината от своята сила. Някои от най-ранните му, но най-издържани експерименти са в тази посока – проектите за водни басейни, осъществени на различни места в края на 70-те. Двата най-големи са направени за Музея на модерното изкуство в Стокхолм и за един от градските паркове в Малмьо. Работата, която му носи световно признание, е именно „Стъкленият кей“ в Малмьо.

Похватите, които използва Васил Симитчиев, са светлината, ефирността и празнотата, което в залите някак засилва липсата на агресивност в посланията му.


„Неговите произведения са мащабни и изложбената зала е трудно да ги побере. Ще видим скици, обекти, документации в цялата галерия. Изложбата съчетава рисунки, скулптора, инсталации, видеа. Разбира се, „Стъкленият кей“ е емблематичната негова творба, която ще видим с видеодокументация в изложбата. Шест квадратни километра кей е покрит със стъкло и след това започва работата по кея с тежкотоварни камиони и стъклото става на прах. Интересното, може би, което е важно, е, че кеят е бил работещ, неговата идея е била за подмяна, за смяна на предназначение. 

Такъв е неговият проект за свързване на Дания с Швеция. Той прави един проект, който трябва да се изпълни от двете страни на провлака, делящ двете страни. Като хорове изпълняват музикално произведение, композирано по сеизмографичните неравности на двете страни. По-късно съвсем реално е изграден мост, който свързва двете страни. В изложбата сме искали да проличи именно тази мащабност на мисленето му. А Швеция наистина му дава възможностите този мащаб да бъде реализиран. Това е богата страна – 60-те – 80-те години, а неговите проекти са много скъпи.“

Васил Симитчиев, „Трансплантация – Стъкленият кей“, 1983
Самият артист Симитчиев намира препятствие във вътрешния диалог със самия себе си. „Изкуството открива въпроси, а не дава отговори", това твърди Васил Симитчиев, за него изключително важни са диалогът и начинът на комуникация, влияние му оказват и международният му опит и дългогодишната му работа в Швеция, където извървява по-голямата част от творческия си път. Въпреки, че отива на Запад за по-добро, сякаш и там открива отправна точка за промяна – днешната естетика в изкуството се нарича етика и морал. 

Експозицията със селекция от знакови произведения и нови проекти на Васил Симитчиев може да бъде разгледана до 23 януари 2022 година в Националната художествена галерия „Квадрат 500“.

Повече за експозицията – чуйте в звуковия файл от разговора на Ангелина Грозева с куратора на проекта Иво Милев.

Снимки: Национална галерия / Любомир Ковачев, списание „Черно и бяло“, Аке Хедстрьом


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Кенаров: Ние в момента сме като едни мухи в тъпан

Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..

публикувано на 16.01.25 в 18:15
Деян Енев

Деян Енев по следите на изгубената поезия

Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия".  Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата.  На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..

публикувано на 16.01.25 в 16:48

Открива се книжарница на независимите издателства

"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги.  Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..

публикувано на 16.01.25 в 16:33
Александър Христов

Несъгласията на Александър Христов в новата му стихосбирка

"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не".  Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..

публикувано на 16.01.25 в 16:00

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42