Гласовете на пет поколения латиноамериканки отправят универсални послания за женската сила, майчината обич и изборите, пред които сме изправени, в дебютния роман на Габриела Гарсия „За жените и солта“.
Книгата пренася читателите в сърцето на Куба през XIX век, където социалното неравенство и революциите пишат историята на жените, за които вкусът на солта е всъщност вкусът на изкуплението. Баби, майки, дъщери, кубинки и салвадорки надмогват себе си, за да бъде животът на тези след тях по-добър.
Съдбата на Мария Исабел ни отвежда до изборите на Джанет, които повдигат въпросите за семейните тайни и за случайността, на която всички сме подвластни.
Само за няколко месеца историята, разказана между кориците на „За жените и солта“, се превърна в бестселър на New York Times, а Габриела Гарсия – в носител на златен медал на името на Исабел Алиенде за най-вдъхновяваща проза за 2021 година.
Гарсия, която е по-известна с поезията си, започва да пише кратки разкази под формата на писма, като част от задание по магистърската програма, която учи. Когато осъзнава обаче как всъщност героите ѝ общуват помежду си, тя преработва късите си истории в роман, написан в традицията на най-добрите латиноамерикански автори като Исабел Алиенде, но и съвсем различен от общопознатото.
„Стилът ѝ е по-стегнат, по-ударен, малко по-обран от класическия магически реализъм, който се разлива и е по-подробен, по-бъбрив и още по-богат на метафори. В същото време Габриела Гарсия носи тази страст към разказването, към поезията в проза и успява много добре да преплете двата стила“, споделя Милена Ташева, отговорен редактор на българското издание на „За жените и солта“.
Романът представя различните лица на женското и женствеността, но в крайна сметка историята в него е за всеки, който има нужда да научи повече за себе си.
„Важните ценности за Габриела Гарсия са вкодирани много добре в романа, без обаче да се превръщат в пропаганда. Книгата е много ангажирана политически по въпроси, които са важни не само за американското общество, но и за всички нас по целия свят – мястото на емиграцията и бежанците в съвременния ни живот, мястото на жените, майчинството и всякакви теми, които хем са човешки, хем са и много политически“, допълва още Милена Ташева.
Повече за гласовете на жените от миналото и настоящето чуйте в звуковия файл.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg