С мотото „Вътрешно“ горене АСТ фестивалът за свободен театър се провежда за поредна 11-а година в столицата. В тазгодишният фестивал за първи път от девет години, българската селекция от спектакли беше извършена от самите кандидатстващи артисти. След подбора е налице една богата, разнообразна програма, в която съжителстват класически текстове и пърформативни инсталации, видео-танц и съвременна драматургия. Всичко това е свободната сцена.
Предстоят срещи със звезди на съвременния театър от ранга на Саша Валц, Фиа Менар, Мириам Енгел, Карин Пуър, трупата на Сеньор Серано. Десет български и пет чуждестранни спектакъла, единайсет уъркшопа и една кръгла маса обуславят 11-ото издание на фестивала, което ще се проведе от 10 ноември до средата на декември месец, коментира Стефан Прохоров, артистичен директор на Фестивала.
„Нашата международна програма ще продължи по- дълго, отколкото досега. Спектакълът от Испания – „Планината“ е посветен на изменчивостта на истината. С изключително впечатляващ театрален език се отива доста далеч, това е един от най-красивите спектакли в програмата. От Карин Пауър бихме могли да очакваме всичко. „Партитурата“ е спектакъл на границата между танца и изобразителното изкуства. Уоркшопите на Карин и Мириам Енгел изследват връзката на съвременния танц с другите изкуства, защото именно съвременния танц и театър успява да улови и именно злободневните проблеми на обществото. Имаме различни образователни модули, уоркшопи, материали. Предстои и пространството „Топлоцентрала“ да отвори своите врати. Хората, които творят не са спрели да създават. Фестивалът ще продължи до средата на декември.“
„Караоке нощ“ на Паник Бутон Театър с режисьор Нейтън Купър и консултант режисьор Василена Радева е спектакъл с интерактивни елементи и игра с публиката. Ще може да се види на Сцена Дерида на 15 ноември от 19.30 часа. На следващия ден 16 ноември ще гледаме „Ритуали на душата“ – спектакъл на танцова компания „Дюн” по идея и хореографска концепция на Петя Стойкова. „Преди края… (на света)” е най-новото представление на Ива Свещарова и Вили Прагер и тяхно сценично „откровение” за Апокалипсиса. Спектакълът ще се играе на 17 ноември от 19.30 ч. в ДНК. На 18 ноември на Сцена Дерида пък ще видим „Активно вещество” – интердисциплинарен пърформанс на Форсмажор студио и Диа Мантова с режисьор Стефан Прохоров. „Телепорт” е копродукция между Studio Phorrmatik и Derida Dance Center, която изследва взаимодействието между танц и технологии, пренасяйки зрителя от сценичната среда към дигиталното пространство и обратно. Ще гледаме „Телепорт” на 20 ноември от 19.30 ч. на Сцена Дерида. През декември в рамките на ACT ще гледаме театралното представление „Отело – гибелта на идеалиста” от театър ЗОНГ по едноименната пиеса на Уилям Шекспир и в драматургичната версия на Дина Маркова, с хореография, физическа партитура, визуална среда и костюми от Боян Арсов и видео среда от Jason Brad Lewis. Спектакълът ще се играе в театър „Азарян” на 14 декември от 18.30 ч.
Повече за АСТ фестивала чуйте в звуковия файл.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg