„Шествието“ е четвъртата книга на поета и отново го отличава рязко от повечето пишещи поезия у нас днес. Яна Букова например го поставя „сред най-ярките и динамични гласове в съвременната българска поезия“, а Марин Бодаков казва, че „не е между популярните, но безспорно е един от най-сериозните автори на литературната сцена у нас“.
Ето какво четем още в текста на Букова: „Словесната изчистеност, философската дълбочина, моралната тревожност на неговите стихове, познати вече от трите му предшестващи поетични книги (Три поеми, 2004, Липсващи страници, 2010, Провинции, 2015), му отреждат мястото на автор с рядка за съвремието ни сериозност по отношение на мисията и отговорността на поета да търси и изследва истината за човека и човешкото.
Новата му стихосбирка „Шествието“ продължава и развива тази посока, извеждайки до болезнена чистота прецизността на наблюдението и безкомпромисността на мисълта. Това е една разтърсваща книга. Майсторски построена, социално остра, екзистенциално оголена. И същевременно топла, пълна със строгост и разбиране, болка и съпричастие към човешката немощ и всекидневен героизъм. Една книга за крушението и оцеляването, особено актуална и особено необходима в пределната и трудна ситуация, в която се намираме всички днес.“
Новата книга на Кирил Василев потвърждава умението му да намира неочаквани ракурси в наблюдаването на света, на човека. Детайли, често скрити от погледа, но фокусирани и преоткрити, които въвеждат читателя в един нов свят, останал незабележим. Това поетическо увеличително стъкло експонира често екзистенциалната безизходица на човека, търсенето на опори в свят, в който те липсват, изразява отчаянието по пътя към убежището на смъртта. В същото време обаче поетът е далеч от сантимента или окайването, а гледа шествието към неизбежността спокойно, което в някакъв смисъл дава кураж…
В рецензия за книгата Марин Бодаков пише: „Поетическото пространство у Кирил става мястото на синхронизация на личния упадък с упадъка на света. Това е съпротивата на Кирил спрямо свят, който иска да живее без Бог, но не може да живее с Бог. Свят, в който по пътя към смъртта в съзнанието на лирическия Аз постепенно изчезват всички различия между нещата - и може би точно тук е религиозната мая на текстовете в „Шествието”. Същевременно пред нас е задушевна книга, в която можем да разпознаем, вече рафинирано, собственото си унижение и самоунижение, собственото си отчаяние и примирение. Но и могъщо политическа книга - и напълно конкретна в този свой спектър - книга, която доблестно отказва всякакъв компромис в назоваването на човешкото състояние. И падащия екзистенциален мрак.“
Премиерата на стихосбирката „Шествието“ ще се състои на 16 ноември от 18.30 часа в Гьоте-институт София с участието на Яна Букова и Ани Илков.
Чуйте Кирил Василев
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg