Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Всички малки светлини” – когато театърът не е просто художествена измислица

3
Снимка: ТС „Еnsо”

„Всички малки светлини” е най-новият спектакъл на Театралното сдружение „Еnsо”. Постановката е на Стоян Радев по пиесата на Джейн Ъптън, написана през 2016 година и вдъхновена от истински истории за сексуална експлоатация на деца. Творбата е отличена с британската награда George Devine Award през 2016 година и с номинация за най-добра пиеса на писателската гилдия през 2017 година.


Попитана какво иска да постигне с текста си, авторката отговаря, че се надява да помогне за осъзнаването на личната и социална трагедия, свързана със сексуалната експлоатация.

„В нашия театрален опит върху тази драматургия и ние се надяваме да се присъединим към помощта, като развълнуваме публиката и я направим съпричастна и загрижена“, споделя режисьорът Стоян Радев.

В представлението участват актрисите Камелия Хатиб, Александра Димитрова и Лили Сучева. Преводът от английски е на Маргарита Мачева, сценограф е Илияна Кънчева, композитор – Емилиян Гацов - Елби.

Премиерното представление на „Всички малки светлини” е на 21 ноември в театър „Азарян”.


Снимки: Театралното сдружение „Еnsо”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях.  Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..

публикувано на 28.05.25 в 15:10

София Стойнева представи дебютната си книга в Кюстендил

В Кюстендил във Възрожденското училище беше представена дебютната книга на София Стойнева "Нещо за подарък". Чуйте какво разказа нейната редакторка, поетесата Ива Спиридонова: 

публикувано на 28.05.25 в 14:49

Кръгла маса в рамките на Ботевите дни във Враца

Регионалният исторически музей във Враца и Клубът на дейците на културата в града организираха кръгла маса на тема "Христо Ботев – единство от мисъл, слово и действие".  На телефонната ни линия е Нели Стоянова , уредник в отдел "История на България – XV-XIX век. Събитието е част от проявите на тазгодишното издание на Ботевите дни във Враца.

публикувано на 28.05.25 в 14:44