Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Недялко Йорданов: Отново се делим, както в началото на прехода

Снимка: БГНЕС

Животът е сълза и смях и театър, начало и поклон накрая – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР поетът Недялко Йорданов.

“Трябва да гледаме по-широко и по-философски на живота и да знаем, че основното е това, ако може тези 2 млн., които ги няма сега, да се върнат.

Изводите, които направих от последната година и половина, не са много оптимистични. Струва ми се, че се получи едно голямо разделение на хората, на българите, на народа, което е много опасно и неприятно.

Такова нещо имаше в началото на прехода, когато се деляхме на сини и червени. Сега отново се делим на почтени и непочтени, на мутри и не – това не е хубаво.

Не бих казал, че за мен политиката остана встрани, няма как да остане, защото аз живея с всички проблеми на България. И съм доста разтревожен. Трябва да намерим едно съгласие, сместа, която да обедини, не да разедини. Хората на изкуството би трябвало да призовем към единение."

Край ли е краят

"Животът е един сериал и аз съм вече в 81-ва серия. От малък свикнах с това, че животът има край. Още на седем години изгубих баща си. Детството ми мина с майка ми на гробището.

Често ме упрекват, че пиша на темата смърт, а всъщност такава тема няма, има тема живот, а смъртта е уж някакъв край на живота, но не се знае дали е край. Аз мисля, че животът е – влизаш от едната врата, излизаш от другата, влизаш може би в друга стая. Оптимист съм, не съм песимист."

Благодаря

"Благодаря първо на човека, с който сме заедно от толкова години. Какво ли не преживяхме заедно, но все още сме заедно. Все още вървим, излизаме, държим се за ръка, за да не си личи, че малко трудно ходим.

Благодаря на моите момчета, макар и толкова различни, те са моя кръв, те си следват убежденията. Понякога еднакви, по-често различни. И се радвам на моите три внучета, не е малко това."

Онлайн

"Влизам само в определени часове. Все пак имам да си пиша още мои работи. Почти съм на края на “Житие и страдание грешного Недялко“ – разказвам живота си. Имам още десетина страници, за да включва, ставащото се днес, защото съм спрял в началото на тази година. Исках да видя какво ще стане и тогава да го отразя. Когато завършат всичките тези работи и цялата тази драма, и дано да завърши добре, и аз ще си завърша книгата, защото не искам да завършва песимистично.“

Чуйте Недялко Йорданов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална награда за фотография

Връчиха Националната награда за фотография "Анастас Карастоянов"

В събота (22 ноември 2025 г.) в Художествената галерия "Васил Захариев" в Самоков беше връчена Националната награда за фотография "Анастас Карастоянов" . Тя отиде при Светлин Йосифов . Ден преди връчването в студиото на "Артефир" гостува доц. Александър Нишков, председател на журито. Повече от 100 фотографи от цялата страна изпратиха над..

публикувано на 24.11.25 в 15:26
Денис Олегов

Наградата "Владимир Башев" и мисията на Денис Олегов в независимата литература

В рубриката "Културен код" на Terra Култура гостува поетът Денис Олегов – носител на Националната награда за поезия "Владимир Башев" (2025) . В ефир той сподели както отношението си към отличието, така и вижданията си за литературния път, независимите инициативи и смисъла на писането. За Олегов наградата е повече от признание – тя е..

обновено на 24.11.25 в 15:22
Ненка Наумова

Художничката Ненка Наумова на 90 и нейната юбилейна изложба

"Аз съм един щастлив човек" – така започва своята кратка житейска и творческа автобиография художничката Ненка Наумова. От майка си наследила творческото си въображение, а от баща си – борбения дух, тя учи живопис в Художествената академия при професорите Боян Петров, Борис Иванов и Сергей Петров. След това учи в Берлин приложни изкуства и..

публикувано на 24.11.25 в 14:07
Покана за събитието

"Кунсткамера" – новата изложба на Георги Пчеларов в "София Прес"

Днес галерия-книжарница "София Прес"  представя самостоятелната изложба "Кунсткамера"  на Георги Пчеларов . Заглавието на настоящата изложба произлиза от немския термин за "кабинет на изкуствата" , използван за частни колекции от ценни предмети, свързани с изкуство, история и природни науки. Тъкмо тези области продължават да вдъхновяват и да..

публикувано на 24.11.25 в 09:59
Покана за събитието

Децата от "Бисери" отбелязват 20 години на сцена с тържествен концерт

Децата от благоевградската фолклорна група " Бисери " ще изнесат концерт тази вечер от 18:00 часа  в зала "Пейо Яворов" в Благоевград. Очаква се концертът да събере приятели, преподаватели, родители и ценители на българския фолклор , за да отпразнуват заедно две десетилетия труд, талант и вярност към корените. Децата са възпитаници на Центъра за..

публикувано на 24.11.25 в 09:38